Michaela Dupová, šéfka ženského neonacistického hnutí Resistance Women Unity

Michaela Dupová, šéfka ženského neonacistického hnutí Resistance Women Unity | foto: Antifašistická akce

Obžalované radikály pustili krátce před soudem za 400 tisíc z vazby

  • 79
Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl o propuštění bývalého předsedy pražské organizace rozpuštěné Dělnické strany Patrika Vondráka a její členky Michaely Dupové z vazby. Oba přitom už příští týden čeká soud. Zodpovídat se budou mimo jiné z toho, že samolepkami propagovali neonacistický Národní odpor.

Předseda soudu Libor Vávra dnes řekl, že oba byli propuštěni na kauci ve výši 400 tisíc korun u každého a písemný slib, že se zdrží trestné činnosti.

Oba mají být také pod dozorem probačního úředníka. Vondrák a Dupová čelí s dalšími šesti lidmi obvinění z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

O propuštění pětadvacetiletého Vondráka soud podle Vávry rozhodl 16. prosince, v případě jednadvacetileté Dupové pak 27. prosince. Oba byli za mřížemi více než rok - od policejních razií z konce loňského října.

Vondrák je podle policistů jedním z čelních a nejaktivnějších představitelů neonacistického Národního odporu (NO). Žalobce viní v procesu osm lidí z toho, že se různou měrou podíleli na čtyřech skutcích, všichni vinu před soudem vesměs odmítli.

První prohřešek se týká toho, že Vondrák, Dupová, Richard Lang, kandidát DS ve volbách do Evropského parlamentu Petr Fryč a Filip Vávra podle obžaloby 4. prosince 2008 večer v centru Prahy vylepovali propagační samolepky NO.

Vondrákovi, Dupové, Langovi, expředsedovi krajské organizace DS na Vysočině Milanu Hrochovi, bývalému členu DS Martinu Václavkovi a Danielu Zavadilovi obžaloba klade za vinu i organizování a pořádání shromáždění a pochodu 6. června 2009 v Jihlavě.

Magistrátní úředník akci tehdy ukončil hned po jejím začátku. Byla nahlášena jako vzpomínkový pochod k uctění památky obětí druhé světové války, skutečným účelem bylo podle spisu uctění památky padlých vojáků wehrmachtu a vzdání cti příslušníkům SS. Akci podle obžaloby předběžně plánovali Hroch s Langem, na radnici akci nahlásil Zavadil, jeho zástupcem byl Václavek.

Koncert zakázané hudby i pozvání exšéfa Ku-klux-klanu

Lang vedle toho podle obžaloby zajistil i smuteční věnce a na akci vystupoval jako jeden z organizátorů. Dupová podle spisu po domluvě s Langem zajistila bubny a vyrobila smuteční věnec.

Na shromáždění měli podle obžaloby vystoupit s projevy Herbert Schweiger, veterán z SS divize Leibstandarte Adolf Hitler, a rakouský nacionalista Gottfried Küssel. Do Česka je podle spisu pozval a dopravil Vondrák.

Dupová sama čelí obžalobě z dalších dvou skutků. Podle spisu se podílela na vytvoření a zprovoznění webu Resistance Women Unity, podle policie jde o ženskou odnož Národního odporu. Obžaloba tvrdí, že byla administrátorkou stránek a umisťovala na ně články, které psala ona nebo jiní lidé. Texty přitom podle státní zástupkyně propagovaly a šířily nacistické a neonacistické ideje.

Vedle toho se podle spisu podílela na organizaci a pořádání koncertu takzvané white power music na podporu stíhaných a odsouzených neonacistů, který se odehrál v únoru 2009 v Srbech na Kladensku a zúčastnilo se jej asi 120 lidí.

Podle obžaloby věděla, že při koncertu budou účinkující i přítomní šířit ideje nacismu a neonacismu.

Langa odborníci na pravicový extremismus spojují s Národním odporem, v zakázané organizaci se dle policistů aktivně angažuje i Hroch. S Národním odporem byl podle odborníků spojen i Vávra, o němž se v poslední době mluvilo především kvůli tomu, že pozval do Česka bývalého vůdce Ku-klux-klanu Davida Duka.

Vávra před soudem připustil, že byl koncem 90. let radikálem, postupně se prý však umírňoval.

,

Video