Lobbista Ivo Rittig po výslechu na pražském Perštýně (3. dubna 2014)

Lobbista Ivo Rittig po výslechu na pražském Perštýně (3. dubna 2014) | foto: iDNES.cz

Státní zástupci podali obžalobu za únik informací z BIS

  • 29
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci podalo obžalobu v případu údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Podle dřívějších informací se týká exšéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, lobbisty Iva Rittiga, jeho obchodního partnera Tomáše Jindry a advokáta Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal.

Kauzu bude řešit Městský soud v Praze. Jeho mluvčí Markéta Puci řekla iDNES.cz, že obžaloba ještě nedorazila.

Vyšetřovatelé v kauze obvinili čtyři lidi kvůli podezření z ohrožení utajované informace. „Tři jsou v základní skutkové podstatě v sazbě nula až tři roky vězení nebo zákaz činnosti, z toho dva jsou návodci a jeden pachatel. Čtvrtá osoba je ohrožena sazbou dva až osm let vězení,“ řekl již dříve státní zástupce Pavel Komár. Případ je kvůli souvislosti s kontrarozvědkou v režimu utajení. Jednání v případě hlavního líčení zřejmě nebude moci sledovat veřejnost.

Údajné vynášení informací z BIS je druhým případem kolem Nečasové, který zamířil k soudu. Obvodní soud pro Prahu 1 od loňského listopadu řeší také údajné zneužití Vojenského zpravodajství. Dříve Nagyová podle obžaloby na podzim 2012 nechala sledovat tehdejší manželku premiéra Radku Nečasovou.

Obžalovaní v případu zneužití vojenského zpravodajství jsou rovněž dva exšéfové rozvědky Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek, kteří tvrzení o sledování odmítají. Podle nich dostali úkol „z nejvyšších míst“, aby provedli tzv. kontrasledování, tedy prověřili podezřelý pohyb kolem manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát. Při projednání zatím zazněly první výslechy svědků, soud bude pokračovat 9. března.

Nečasová je podle žalobců pojítkem mezi více případy. Z rozsáhlejšího spisu zatím vyloučili k samostatnému vyřešení kauzy tajných služeb. Obviněná je dále kvůli údajnému podplácení tří exposlanců ODS, kteří získali funkce v podnicích se státní účastí výměnou za domluvené hlasování ve Sněmovně. Policie Nečasovou také prověřuje kvůli možnému krácení daně. Bývalá vysoce postavená úřednice čelí podezření, že z drahých šperků a kabelek, které dostávala, neodvedla daň. V případě obvinění jí může hrozit až osm let vězení.

Lobbista Rittig a advokát Michal byli loni s dalšími dvěma lidmi obviněni z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražskou městskou hromadnou dopravu. Oba figurují s dalšími osmi lidmi i v případu údajného vyvádění peněz ze společnosti Oleo Chemical.

,

Video