Ceny potravin v afghánské Mardže, kde už týden bojují vojáci NATO s Talibanci, mnohonásobně vzrostly (únor 2010)

Ceny potravin v afghánské Mardže, kde už týden bojují vojáci NATO s Talibanci, mnohonásobně vzrostly (únor 2010) | foto: AP

Obyvatelům afghánské Mardži chybí kvůli operaci NATO jídlo

  • 23
U strategicky položeného města Mardža na jihu Afghánistánů, kde už více než týden probíhá operace vojáků NATO a afghánské armády proti povstaleckému hnutí Taliban, chybí místním obyvatelům jídlo a zdravotní péče. Lidé jsou doslova uvězněni ve svých domovech, hlasí humanitární pracovníci s tím, že oblast je zaminovaná.

Stovky dalších lidí, kteří z oblasti po zahájení společné ofensivy spojeneckých sil NATO a afghánské armády v Mardže uprchli, dostávají podle humanitárních pracovníků jen minimální pomoc v nepříznivých zimních podmínkách.

STRATEGICKÁ MARDŽA

Město s 80 tisíci obyvateli leží asi 25 kilometrů od centra provincie Hílmand Laškar Gá v oblasti, kde žijí především farmáři.

- Je to poslední velká bašta Talibanu na jihu oblasti Hílmand. Je tu centrum výroby nástražných bomb.

- Mardža je také známá velkou produkcí opia, ze kterého Taliban financuje své boje. V oblasti je podle odhadů NATO tisíc bojovníků Talibanu.

"Máme vážné obavy o bezpečnost civilistů," říká Adžmal Samádí, šéf nezávislé skupiny Afghan Rights Monitor (ARM). "Nemocní lidé se nemohou dostat do nemocnic a ostatní jim nemohou donést léky. Neseženou jídlo, nemohou dokonce ani vyjít ven a postarat se o své farmy," dodal.

Navíc cena jídla kvůli pokračujícím bojům roste a lidé, kteří by potřebovali zdravotní péči - od zraněných v bojích až po těhotné - se k ní nedostanou.

Podle Červeného kříže je v Mardže jen jediné zdravotnické zařízení, a tím je stanice první pomoci obsluhovaná pěti lidmi.

Laškargáh, kde jsou dvě nemocnice, je vzdálený 20 kilometrů, pokud člověk jede nejkratší cestou. Ovšem silnice je natolik zaminovaná, že se po ní odváží jen málokdo. Alternativou je objížďka, která trvá sedm hodin, říká Bidžan Farnúdí, mluvčí Červeného kříže v Kábulu.

Cílem operace, která ve spolupráci sil NATO a afghánských vojáků začala 13. února v provincii Hílmand, je vytlačit ozbrojence z oblasti Mardži a Nad Alí. Afghánská vláda nejdřív chce nad tímto územím znovu získat kontrolu, a pak tu zajistit bezpečnost, práci a provoz nemocnic či škol. (více o vojenské operaci)

Tato operace má být prvním velkým testem nové protipovstalecké strategie amerického prezidenta Baracka Obamy, jejímž cílem je zneškodnit Taliban a získat si důvěru obyvatel.

TALIBAN ODMÍTÁ UZAVŘÍT MÍR

- Afghánský prezident Hamíd Karzáí dnes znovu vyzval povstalce z Talibanu k míru. Ti však jeho mírové návrhy opakovaně odmítají a žádají, aby nejprve zemi opustili všichni zahraniční vojáci.

- Podle diplomatických zdrojů se ale už uskutečnily první předběžné "rozhovory o rozhovorech" mezi představiteli afghánské vlády a Talibanu.

- Mezinárodní společenství slíbilo poskytnout stovky milionů dolarů, s jejichž pomocí chce Karzáí přimět ozbrojence ke složení zbraní.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video