Obyvatele trápí desítky razítek

Praha - Měsíce až léta trvá, než žadatel získá povolení ke stavbě. Vytváří se tak prostor pro korupci. Úředníci magistrátu a zástupci investorských firem i drobných stavebníků se proto pokusí výrazně zjednodušit stavební a územní řízení. Chtějí dosáhnout toho, aby žadatelé už nemuseli kvůli povolení stavby shánět množství stanovisek a čekat měsíce až roky, než je obdrží. Magistrát k tomu vytvořil komisi, v níž jsou i zástupci stavebníků.

Takový je výsledek včerejšího veřejného slyšení, které ve svém sále uspořádal magistrát. Postěžovat si přišlo více než dvě stě obyvatel i zástupců investorů a stavebních firem.

Získat povolení pro stavbu rodinného domu nebo výrobního areálu skutečně představuje neuvěřitelné martyrium. Žadatel musí získat od institucí sídlících v různých částech Prahy až šedesát razítek. "Přitom v řadě případů se stanoviska v územním řízení a v navazujícím stavební řízením zbytečně duplují," upozornil Josef Dastych z firmy APIS Praha, která se zabývá přípravou staveb.

"Stavební povolení potřebujete i na výměnu oken nebo topení v bytě. Trvá to moc dlouho. To je neúnosné. Na Západě se tyto věci dělají pouze na ohlášení," upozornil Karel Polata, spolumajitel činžovního domu v Praze. S jeho slovy souhlasil i ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček. "Příprava většiny staveb bohužel skutečně trvá často déle než její realizace," řekl.

Některá opatření vytvořené komise, jako například vyjasnění kompetencí jednotlivých stavebních úřadů nebo zrychlené vyřizování stanovisek k jednoduchým stavbám, mají začít platit do několika týdnů.

"Pracovní skupina se bude zároveň podílet ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj na zpracování nového stavebního zákona. Ten by mohl začít platit do roka až do roka a půl," řekl tiskový mluvčí magistrátu Martin Kupka.

Uspořádáním veřejné diskuse reagoval magistrát na sílící kritiku, že právě složité a zdlouhavé územní a stavební řízení jsou živnou půdou pro korupci. "Korupční prostředí na magistrátu bezesporu existuje. Jde o to ho co nejvíce omezit," řekl nedávno primátor Jan Kasl. Vysloužil si však za to kritiku od pražských radních i zastupitelů, kteří požadují, aby do 25. dubna předložil jasné důkazy o korupci nebo se městu omluvil za poškozování jeho dobrého jména.

Složitost stavebního a územního řízení dokazoval včera při veřejném slyšení na konkrétním případu i pražský radní Zdeněk Kovářík. "Stavební zákon je tlustý jeden centimetr. Když jsem na něj naskládal všechny navazující předpisy, byl to více než metrový spis. To už o něčem svědčí," podotkl.

Veřejným slyšením, které trvalo tři hodiny, však diskuse ke zjednodušení stavebního a územního řízení nekončí. Zájemci se do ní mohou zapojit na internetové stránce www.zjednoduseni.cz, kterou ve čtvrtek magistrát k tomuto účelu zřídil.

Své postřehy a náměty mohou posílat i písemně v obálce označené stejným způsobem na adresu magistrátu Mariánské náměstí 2, 110 01 Praha 1. "Oběma způsoby nám mohou sdělit i své návrhy, ke kterým dalším tématům bychom měli uspořádat veřejná slyšení," řekl Martin Kupka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video