Obyvatelé střední a východní Evropy si přejí vstoupit do EU

Praha - Obyvatelé střední a východní Evropy si přejí vstoupit do EU. Konstatuje to zpráva společnosti TNS Factum, která byla oficiálně zveřejněna 8. listopadu. Opírá se přitom o rozsáhlý výzkum veřejného mínění v kandidátských zemích, který se uskutečnil v každé zemi na vzorku minimálně tisíce respondentů.

Dvě třetiny obyvatel kandidátských zemí se zajímá o otázky související s rozšířením Evropské unie, přičemž největší procento pozitivních odpovědí bylo zjištěno v České republice, kde se o tuto problematiku alespoň částečně zajímá 81% dotázaných. Nejmenší zájem o informace týkající se EU byl zjištěn v Litvě.

Na zřejmě nejdůležitější otázku, zda by v případě dnes konaného referenda hlasovali obyvatelé střední a východní Evropy pro přistoupení k EU, odpovědělo kladně v průměru 63% dotázaných. Největší podporu vstupu do EU vyjádřili obyvatelé Rumunska (72%) a Turecka (66,5%), naopak nejnižší podpoře se Evropská unie těší v pobaltských zemích – Estonsko (46%), Lotyšsko (44%) a Litva (39,5%).

Co se týká České republiky, výsledky ukázaly, že pro vstup do EU by hlasovalo téměř 55% Čechů, zatímco proti se vyjádřilo 21,5% dotázaných. Tato čísla příliš nekorespondují s pravidelnými výzkumy zveřejňovanými agenturou STEM, podle které podpora Čechů vůči Evropské unii vytrvale klesá. V případě pozitivních odpovědí se hodnoty liší až o 10 procentních bodů. Podobně nekorespondují ani výsledky šetření v Polsku, kde podle výzkumu TNS Factum vyjádřilo vstupu do EU podporu 61,5% respondentů, zatímco podle jiných šetření veřejného mínění se podpora Poláků EU dostala již pod hranici 50%.

Není možno usuzovat, které šetření odráží realitu postojů veřejnosti v kandidátských zemích věrohodněji. Je však vysoce pravděpodobné, že definitivní postoj obyvatel kandidátských zemí k projektu Evropské unie se dovíme až v okamžiku konání skutečného referenda. K těm dojde až po ukončení rozhovorů o přistoupení, tedy nejdříve v průběhu roku 2003.


Video