Obyvatelé se bojí o družstevní byty

Pelhřimov - O své družstevní byty se bojí pelhřimovští obyvatelé. Někteří členové Lidového bytového družstva se sídlem v Českých Budějovicích se obávají, že připravené úpravy stanov družstva mají za cíl dále zablokovat dlouho odkládaný převod bytů do jejich vlastnictví a možná i znemožnit členům přístup k bytům vůbec.

"Hrozí, že se staneme rukojmími představenstva družstva; jeho postup tomu nasvědčuje. Znám podobný případ, kdy členové družstva takovým způsobem přišli o všechno," upozornil Petr Kvíčala, jeden z kritiků postupu vedení družstva.
Předseda družstva Jan Pinc Kvíčalovy obavy odmítá. "Přijímáme pouze změny a doplňky stanov a ty jsou v souladu se zákonem. Nic jiného," řekl.

Právnička Lenka Vytisková, která se úpravami stanov družstva zabývala, jeho slova ve věci stanov potvrdila. "Doplňky stanov tak, jak je představenstvo družstva připravilo, nejsou v rozporu s novelou Obchodního zákoníku." Přesto ale určitá úskalí při naplňování nových stanov vidí. "Družstvo mělo za povinnost převést byty do vlastnictví těch svých členů, kteří o převod projevili zájem, do konce roku 1995. Kdyby se tak stalo, bylo by nyní zřejmě všechno v pořádku. Těžiště problému není v doplňcích stanov, ale v nepřevedení bytů. Tím dochází přinejmenším k opomenutí práv jednotlivce," dodala Lenka Vytisková.

Na to poukazují i pelhřimovští kritici postupu ze strany českobudějovického vedení. Podle nich bude moci po schválení novelizovaných stanov představenstvo rozhodovat samo o důležitých věcech, které se týkají všech. "Například si mohou vzít úvěr a naše byty dát do zástavy, aniž by se nás na to museli ptát. Nakonec můžeme o byty i přijít. Kdybychom měli byty převedeny, už by to nešlo," nastínil své obavy a osvětlil podstatu problému Petr Kvíčala. "Představenstvo může samo proti vůli většiny prosadit i změnu družstva na jinou právní formu, například obchodní společnost. Po novelizaci stanov získá nekontrolovatelnou, absolutní a totalitní moc nad majetkem členů družstva," dodal další odpůrce počínání představenstva družstva Jaroslav Vylíčil.

Rizika chystaných změn si uvědomuje i právnička: "Oddálení řešení spojené s převodem bytů vytváří spolu s novými stanovami družstva živnou půdu pro možné spekulace s majetkem. Stát se samozřejmě nemusí nic, ale na druhé straně obavy členů družstva nejsou úplně bezpředmětné."

Jaroslav Vylíčil spatřuje v úsilí vedení družstva už nyní snahu získat majetkové výhody. "Záměrem nepřevedení bytů je zájem některých jednotlivců zmocnit se nebytových prostor ve vlastnictví družstva a manipulovat s celými nemovitostmi. To je už teď úplně jasné," poznamenal.

Jan Pinc jakoukoliv diskuzi o situaci v družstvu, v jehož čele stojí, kategoricky odmítl. "Nic víc k tomu neřeknu," prohlásil. Cílem kritiků postupu představenstva družstva je zabránit přijetí změn a doplňků stanov, k němuž má dojít na blížícím se shromáždění delegátů družstva. To se uskuteční příští pondělí. Podle Lenky Vytiskové ale už není příliš velká šance změně stanov zabránit. "Stanovy tak, jak jejich změnu představenstvo družstva připravilo, jsou po právní stránce v pořádku. Jejich nepřijetí šanci na úspěch zřejmě nemá," dodala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video