Obyvatelé centra se bojí privatizace

  • 1
Praha - Zahájený prodej 4000 obecních bytů v Praze 1 se zastavovat nebude a uskuteční se podle zásad schválených první městskou částí před třemi lety. Tuto jasnou odpověď dali včera zastupitelé více než třem stovkám signatářů petice Nechceme mrtvé město, kteří se současné podoby privatizace bytů obávají. "Jsou nabízeny za příliš velké ceny, jež je navíc nutné zaplatit v krátké době," tvrdí mluvčí petičního výboru Iveta Hudečková s tím, že většina obyvatel na to nebude mít peníze a z bytů se raději vystěhuje na okraj města.
„Řadu z nich už obcházejí různé firmy i jednotlivci, kteří je straší deregulací nájemného a navrhují jim přestěhování,“ tvrdí Hudečková. To podle ní povede k jedinému výsledku: byty se přemění v prostory pro podnikání a centrum metropole se vylidní.

„To je nesmysl. Pokud lidé byty nekoupí, zůstanou nájemníky. Není, a myslím, že ani nebude politická vůle je z bytů vyhánět pryč,“ reagoval místostarosta Karel Loucký.

Dodal, že nemálo lidí již byty bez připomínek kupuje. Privatizace jednotlivých bytů na Praze navazuje na ukončený prodej asi devadesáti celých domů, jež si nájemníci spojení do sdružení odkupovali do roku 1998. Cena bytů se pohybuje od šesti do třinácti tisíc korun za metr čtvereční obytné plochy.

„Dohodli jsme se, že na schůzce politických klubů zastupitelstva si ověříme, zda existuje ještě společná vůle prosazovat současné zásady přidělování bytů,“ upozornil zastupitel Petr Burgr s tím, že jednat se bude zřejmě také o prodloužení splátkového kalendáře při koupi bytu. Ten současný je osmiměsíční.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video