Obyvatele bez elektřiny varovat nelze

  • 1
Kdyby v kraji hrozilo akutní válečné nebezpečí, a region byl v té době bez elektrického proudu, lidé se o hrozbě možná ani nedozvědí. Záložní zdroje drtivá většina obcí a měst nemá. Starostové tvrdí, že v podstatě jedinou možností, jak lidi před nebezpečím varovat, zůstávají obecní rozhlasy.

"Rozhlas stále udržujeme v provozuschopném stavu. Nedávno prošel  generální opravou. Je to jediný prostředek, kterým bychom mohli občany vyrozumět," potvrdil například starosta Bystřice pod Lopeníkem Milan Bauka.

Další starostové ale upozorňují, že bez elektrického proudu je možnost  spustit vysílání rozhlasu spíš hypotetická. "Naše ústředna nemá žádné baterky. Chybí nám prostě nějaký záložní zdroj. Kdyby nešel proud, nemáme šanci," říká starosta Březolup Petr Kukla.

Do ulic by třeba vyrazili hasiči
"U nás platí totéž. Vůbec nevím, jak bychom lidi varovali. Máme sice  kabelovou televizi, ale tam je ten problém stejný. Pořád potřebujete  elektrický proud, a žádný záložní zdroj ve vesnici nemáme," posteskla  si starostka Jankovic Anna Vydržalová.

Obyvatelé Mysločovic se nemusejí bát, že by se o případném nebezpečí včas nedozvěděli, i když by byla obec bez proudu a obecní rozhlas nefunkční.

"Vzhledem k tomu, že nemáme žádný záložní zdroj elektrické energie, kterým bychom mohli rozhlas napájet, museli bychom krizovou situaci řešit přes hasiče. Ti by jezdili po obci a upozorňovali naše občany  o tom, co se děje," vysvětluje starosta Mysločovic Ivan Miserovský.

Stačilo by ale koupit záložní zdroj
Místostarosta Kunovic Antonín Malůšek nářky kolegů odmítá. Tvrdí, že  koupit záložní zdroj v podobě "maličké elektrárničky" za dvacet nebo  třicet tisíc korun je ten nejmenší problém. "Jestli už takový zdroj u  nás máme? Zatím ne," připustil ale.

V Kunovicích přitom jen před pár dny zavedli obecní rozhlas do míst,  kde nikdy dřív nebyl. S domněnkou tamních obyvatel, že se tak stalo  právě v souvislosti s válečným nebezpečím, radní nesouhlasí.

"Vyšlo nám  to krásně, ale skutečně je to jen souhra náhod. Nejdřív jsme jednali o  kabelové televizi, pak o bezdrátovém rozhlase, a nakonec jsme zvolili  klasický obecní rozhlas," vysvětluje místostarosta.

Hasič: musí prostě fungovat sirény
Velitel Hasičského záchranného sboru v Uherském Hradišti Pavel Hráček  řekl, že obyvatele kraje by před případným nebezpečím měly varovat  sirény. Ty mohou být spuštěny buď dálkově, nebo přímo v obci. Kdyby ale  nefungoval elektrický proud, budou někde mít stejné problémy jako s  obecním rozhlasem. "Všechny sirény záložní zdroj nemají," připustil velitel Hráček.

"My tady třeba u rozhlasu nějaké zdroje máme. Zatím ale nevím, jak  fungují," přiznal starosta Modré Miroslav Kovářík.

Starosta by poslal textovou zprávu na mobil
Starostové teď přemýšlejí i nad jinými způsoby, jak v případě  nebezpečí varovat lidi v obci. Příliš jich ale nevymysleli. "Snad jen  vyslat nějaké posly," uvažuje v lehké nadsázce starosta Bauka z  Bystřice pod Lopeníkem.

Jeho březolupský kolega Kukla by lidem poslal textovou zprávu na  mobilní telefony. "Textovka je  jedna z možností, jak lidi varovat," říká starosta.

Život bez fungujícího rozhlasu, který by v případě nebezpečí varoval obyvatele obce, právě teď zažívají v Hutisku - Solanci na Vsetínsku. Celý varovný systém totiž zničila nedávná vichřice, která zbortila vedení místního rozhlasu. Pokud by obec potřebovala své obyvatele varovat, musely by se do nejkrajnějších částí vozy místních hasičů.

"Zatím bychom se s tím museli vyrovnat takto, ale plánujeme budování bezdrátového varovného systému. Ten by byl odolný a v případě výpadku proudu by fungoval na záložní zdroje," řekl starosta Hutiska Vojtěch Pavlica.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video