Budova fary už několik let chátrá. Právě o pronájem její části stíhaný kněz...

Budova fary už několik let chátrá. Právě o pronájem její části stíhaný kněz obec v létě požádal, aby tam mohl bydlet a setkávat se s hosty. To obec ale nepovolila. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Život obviněného kněze: emigrant, sloupkař i stavitel poustevny

  • 34
Kněz Erik T. z Havlíčkova Brodu obviněný ze znásilnění několika žen a dalších trestných činů, vybočoval už dávno předtím, než si pro něj přišla policie. Dvaapadesátiletý muž byl aktivní a oblíbený mezi farníky, méně už mezi starosty pro své nereálné investiční nápady.

Před listopadem 1989 Erik K. emigroval a pak se dostal až do Vatikánu, kam údajně dojel na kole. "Studoval v Římě. Je to charismatický a vzdělaný člověk. Nevěřím, že něco takového spáchal. Obrací se na mě řada farníků, kteří se s ním setkali při bohoslužbách a chtějí mu pomoci. Není to ten klasický učebnicový kněz, jak si ho představujeme. Je to laskavý a dobrotivý člověk, který se snažil pomáhat sociálně slabším," říká jeho obhájkyně Jitka Michálková.

Po listopadové revoluci dostal v restituci dům a z peněz za něj založil tiskárnu náboženské literatury. Jenže hospodařit nikdy příliš neuměl.

Ve službách církve postupně vystřídal několik míst. Ve Svojanově dlouho působil jako administrátor a objížděl sloužit bohoslužby i do okolních vesnic Bělé nad Svitavou či Vítějevsi. 

Právě v této farnosti se seznámil s rodinou třináctileté dívky, kvůli které je nyní obviněn z mravnostních trestných činů včetně zneužití dítěte k výrobě pornografie. Tento týden se ukázalo, že mu policie dokonce rozšířila obvinění o další znásilnění (více zde).

Půjčoval si peníze farníků, jeho dluh převzalo biskupství

Jméno otce Erika se v novinách ale objevovalo už v minulosti. V roce 2005 Noviny Svitavska napsaly, že kněz ze Svojanova hodlá založit na nedaleké Majdalence, kde už stojí kaple, poustevnu pro meditace.

Do Deníku Svitavska zase sám Erik T. napsal například sloupek pod názvem "Větrná smršť a svíčka na stole", o tom, jaké to bylo skvělé, když nebyla elektřina a "v celým baráku byla jedna svíčka z Dušiček a lidé si místo koukání na televizi povídali".

V Bělé po něm zůstala opravená střecha, na níž sehnal dotaci a ráda mu přispěla i obec. Ve stejné obci chtěl ještě komunitní centrum. Hospodařit však neuměl. "Měl třeba představu, že obec bude sypat peníze na církevní projekty jen tak. Úřední postupy mu nic neříkaly," poznamenal tamní starosta Jiří Jílek, který s knězem proto přestal jednat.

Před čtyřmi roky plánoval Erik T. založit komunitní centrum pro mládež ve Vítějevsi u Svojanova. Získal na něj i peníze od farníků, z nichž někteří se kvůli tomu museli zadlužit. Nakonec vznikl malý statek včetně bazénu. Pohledávky Erika T. posléze odkoupilo biskupství. Nezaplatilo je za něj, ale částku mu strhávalo z platu. Usedlost nakonec nabídlo k prodeji přes realitní kancelář a dnes už ji má nový vlastník.

"Můj klient to bere jako uzavřenou věc. S nynější kauzou to nemá nic společného. Hovořila jsem i s paní doktorkou právničkou biskupství a potvrdila mi, že všichni z těch lidí byli odškodněni," konstatovala jeho obhájkyně Jitka Michálková.

Ve Svojanově ho farníci přitom měli rádi. Když ho církev kvůli finančním problémům přeložila, sepsali dokonce petici na jeho podporu.

"Věřících nemáme v obci mnoho, tak do třiceti, ale toho kněze měli rádi. Neshodli jsme se však na úředních a investičních záležitostech. Někteří místní se pak na mne škaredě dívali, že mu starosta nepřeje, protože on si to zcela určitě nenechal při kázání pro sebe," poznamenal starosta Jílek.

I pojetí víry otce Erika vybočovalo. "Jeho sklon neustále vytvářet nějaké komunity a společenství uvnitř církve se moc se souhlasem představených nesetkával," uvedl zdroj z církve, který si nepřál být jmenován, ale jehož jméno redakce zná. 

Skončil na pokání v klášteře

Erik T. pak musel podle informací iDNES.cz na rok na pokání do trapistického kláštera v západních Čechách v Novém Dvoře, kde je velmi přísný režim. "Musíme dodržovat diskrétnost, a proto nemohu poskytovat informace o lidech, kteří k nám přijdou," prohlásil bratr Jiří z trapistického kláštera.

Po návratu z kláštera se Erik T. vrátil do Havlíčkova Brodu, kde má trvalé bydliště. Strávil tu necelé dva roky do svého zatčení. Měl na starosti jen duchovní službu a nesměl nakládat s rozpočtem farnosti. Dohlížel na něj také místní děkan. Mše sloužil v nedalekém Pohledu, kde chtěl získat do pronájmu faru a bydlet v ní. Příležitostně vyjížděl do Prahy. Tam ho v únoru zatkla policie.

Momentálně je Erik T. ve vazbě v královéhradecké věznici. Pokud by byl pravomocně odsouzen, čekalo by ho ještě řízení uvnitř církve, která by musela podle mluvčího hradeckého biskupství Petra Suchomela rozhodnout o jeho nucené laicizaci. Kněz pořád vlastní šestnáctinu domu v Praze-Kbelích, která je ale zatížena exekucí.


Video