Ivan Fuksa, Roman Boček, Petr Tluchoř, Ondrej Páleník, Jana Nagyová

Ivan Fuksa, Roman Boček, Petr Tluchoř, Ondrej Páleník, Jana Nagyová | foto: iDNES.cz

Obvinění v kauze Nagyová nejspíš nebudou ve vazbě tak dlouho jako Rath

  • 327
Exposlanci ODS Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr, kteří sedí kvůli obvinění z korupce ve vazbě, mají naději dostat se v dohledné době na svobodu. Policie a žalobci se snaží co nejrychleji vyslechnout všechny svědky, aby mohli nechat obviněné politiky propustit z cel.

"Ctíme zásadu přiměřenosti, naším cílem je proto s největším možným urychlením provést úkony, které jsou důvodem vazby," řekl v pátek MF DNES olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Poslanci jsou ve vazbě proto, aby nemohli ovlivňovat svědky, kteří by mohli mít důležité informace. Konkrétně o tom, jak politici dostali posty ve státních firmách za to, že odejdou ze Sněmovny.

Více o pozadí politické krize i kauzy na jejím počátkuČtěte v sobotu 22. 6. 2013.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Takových nevyslechnutých svědků ubývá. Ministr financí Miroslav Kalousek, který poslancům posty zajistil, už vypovídal. Řekl, že obvinění připomíná spíše třídní nenávist než právní názor. Policie nyní vyslechne šéfy polostátních firem a exšéfa pražských investic Jiřího Tomana. A také Petra Nečase, jemuž hrozí obvinění z korupce. "Až dokončíme nezbytné úkony, budou dotyční z vazby propuštěni," uvedl Ištvan.

Podle policistů Nečas úplatky ve formě funkcí sliboval, šéfka jeho kabinetu, rovněž obviněná Jana Nagyová, vše zařizovala a tři rebelové z ODS "trafiky" přijali. Tluchoř, Fuksa a Šnajdr jsou ve výhodnější pozici než exhejtman David Rath, který sedí ve vazbě už více než rok. Kriminalisté proti nim nemají tak přesvědčivé důkazy jako proti Rathovi. Obtížněji by proto odůvodnili dlouhou vazbu.

Podle advokátů obviněných navíc vazba postrádá logiku. A to proto, že expremiér Nečas, který podle policie úplatky sliboval, je na svobodě a teoreticky může ovlivňovat, koho chce. Vazba, kterou soud na politiky uvalil, může trvat maximálně tři měsíce. Zřejmě však bude kratší.

Tluchoř a Šnajdr si přesto podali stížnost proti vazbě hned po uvěznění, Fuksa tak oficiálně učinil v pátek. "Nesouhlasíme s důvody vazby. Navíc v podání uvádíme, zda jde vůbec o trestný čin," vysvětlil Fuksův advokát Tomáš Gřivna. Stížnost proti vazbě si podali i další stíhaní. Jejich pozice je však obtížnější. Jana Nagyová je kromě údajných úplatků pro poslance obviněna i v druhé kauze, zneužití vojenské rozvědky ke sledování manželky premiéra. V tomto případu má policie více přímých důkazů včetně doznání k činu. Těžší cestu na svobodu proto bude mít i bývalý šéf tajné služby Ondrej Páleník či zpravodajec Jan Pohůnek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video