Bývalý šéf tajné služby Karel Randák. (29. února 2012, Praha)

Bývalý šéf tajné služby Karel Randák. (29. února 2012, Praha) | foto: Petr Topič, MAFRA

Policie obvinila exšéfa špionů Randáka. Kvůli odměnám pro Nagyovou

  • 411
Policie obvinila bývalého šéfa tajné služby Karla Randáka kvůli úniku informací o výši odměn pro šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou. Redakci iDNES.cz to potvrdil sám Randák. Policie upřesnila, že je stíhán za neoprávněné nakládání s osobními údaji.

"Ano, mohu potvrdit, že mi bylo doručeno usnesení o zahájení trestního stíhání. Podal jsem proti tomu stížnost a teď čekám, jak státní zástupce se stížností naloží. Ale nebudu říkat, čeho konkrétně se to týká," řekl iDNES.cz Karel Randák.

"Trestní oznámení podal Úřad vlády. Já celou věc považuji za vykonstruovanou," dodal pouze. Mluvčí pražské policie Eva Kropáčová iDNES.cz řekla, že policie Randáka obvinila z neoprávněného nakládání s osobními údaji. Za zmíněný trestný čin hrozí až pět let vězení.

Víc podrobností nechtěla říci ani obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárka Pokorná. "Nic bližšího vám říct nemůžu, neuplynuly totiž ještě lhůty pro podání opravných prostředků," řekla v úterý odpoledne.

Premiér únik označil za "mediální lynč"

Informace o štědrých odměnách pro premiérovu pravou ruku zveřejnil začátkem letošního roku deník Insider. Vyšlo tak například najevo, že Nagyová loni v březnu dostala 273 tisíc hrubého. Z toho odměny činily 190 tisíc, dalších téměř 50 tisíc příplatky (více o štědrých odměnách pro Nagyovou si přečtěte zde).

Podle Nečase si vrchní ředitelka Sekce kabinetu předsedy vlády nadstandardní odměny zaslouží. "Je to normální mediální lynč slušného a pracovitého člověka, jehož jediná vina je, že pracuje pro premiéra. Ti další, kteří mají ještě vyšší odměny, média nezajímají, protože nestojí blízko premiéra nebo nejsou žena," komentoval tehdy únik šéf vlády.

Randák, který se po svém odchodu od tajné služby angažuje v Nadačním fondu proti korupci, byl už na jaře označován za člověka, který za únikem výplatních pásek mohl stát. Sám však takové spekulace odmítal.

"Kdybych ty informace měl, tak bych je novinářům dal. Není důvod, aby lidé neznali plat paní Nagyové. Na to se ptali novináři už několik let a kvůli bezbřehé aroganci Úřadu vlády se nic nedozvěděli. Pan Nečas se nemůže divit, že to lidi zajímá a jeho hysterická reakce je mi úplně jedno," prohlásil Randák v březnu v rozhovoru pro iDNES.cz (celý rozhovor si přečtěte zde).


Video