Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z pěti nemocnic, které spadají

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z pěti nemocnic, které spadají pod společnost Krajská zdravotní. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Protikorupční policie obvinila čtyři exčleny vedení Krajské zdravotní

  • 17
Protikorupční policie obvinila čtyři bývalé členy představenstva Krajské zdravotní, která spravuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji. Stíhá je za porušování povinnosti při správě cizího majetku a pletichu při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

Policisté obviněným kladou za vinu, že v roce 2008 při vyhlášení veřejné zakázky na nákup přístrojů a zdravotnického zařízení stanovili taková kritéria, že se soutěže nakonec zúčastnil jediný zájemce.

Jména čtyř obviněných policie nesdělila. V té době v představenstvu seděli současný ředitel Krajské zdravotní Eduard Reichelt, nynější ekonomický náměstek ředitele Petr Fiala, Tomáš Indra, René Budjač a Miloslav Řehák.

Zakázku na nákup přístrojů ve výši 420 milionů korun vypsala Krajská zdravotní v říjnu 2008. Šlo v ní o stovky přístrojů včetně magnetické rezonance, rentgenu či počítačů. Krajská zdravotní žádala, aby měl dodavatel obrat půl miliardy korun za poslední tři roky a minimálně dvě realizované zakázky za sto milionů.

Za takových podmínek se přihlásil jediný zájemce - konsorcium Puroklima a Hospimed, které také zakázku v dubnu 2009 získalo. Problematická byla především cena 44 milionů za magnetickou rezonanci, kterou jiné nemocnice pořizují za 30 milionů. Údiv budilo i 200 počítačů po 65 tisících za kus.

"Cenovou nabídku v celkové výši 417 milionů korun pak akceptovali, přestože věděli, že akciová společnost Krajská zdravotní mohla provést nákup zdravotnických přístrojů vlastními silami, ve stejné kvalitě i rychlosti a ekonomicky efektivněji," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Obvinění podle policie způsobili akciové společnosti vlastněné Ústeckým krajem škodu ve výši 82 milionů korun.

Za zakázku hrozí Krajské zdravotní pokuta i vracení dotace

"Jsem přesvědčen, že při pořizování vybavení nemocnic jsme v souladu s tehdy platnou legislativou postupovali přesně podle zákona. Dotace byla poskytnuta a využita v souladu s projekty, které prošly mnohastupňovou kontrolou odpovědných orgánů, včetně těch ministerských. Nakupovalo se vždy na základě veřejné zakázky a vždy zcela podle zákona. Jakákoliv obvinění proto považuji za nedůvodná a nepodložená," uvedl k obvinění Eduard Reichelt.

Další z tehdejších členů představenstva, René Budjač, se k obvinění na dotaz MF DNES vyjádřit odmítl. Reagoval naopak obviněný Petr  Fiala, který nyní zastává v Krajské zdravotní post ekonomického náměstka a současně vede krajskou ODS.

"Vznesená obvinění odmítám a považuji je za zcela neopodstatněná. Z těchto důvodů jsem podal proti zahájení trestního stíhání stížnost. Podle svého nejlepšího vědomí a svědomí jsem hluboce přesvědčen, že jsem žádný trestný čin nespáchal," uvedl Fiala s tím, že je připraven svou pozici v ODS hájit a že doufá v rychlé vyšetření kauzy.

Za stejný tendr udělil antimonopolní úřad Krajské zdravotní pokutu 700 tisíc korun, Krajský soud v Brně ale rozhodnutí minulý týden zrušil a řízení dál pokračuje.

Dotační úřad kvůli této zakázce požaduje vrátit část přidělené dotace, za kterou firma přístroje nakoupila. Původně chtěl zpět celou přidělenou částku 353 milionů, letos odvod snížil na zhruba 130 milionů. Krajská zdravotní se však kvůli rozhodnutí vracet dotaci podalo žalobu.

"Nikdy jsme nepřipouštěli důvod k jakémukoli vracení řádně získaných dotačních prostředků na dovybavení našich nemocnic. Důvody, hledané nejdřív v takzvaném předražení nákupů, byly opakovaně vyvráceny nezávislými audity renomovaných auditorských firem, naposled auditem American Appraisal, zpracovaným pro Policii ČR," uvedl k tomu v pondělí předseda představenstva Krajské zdravotní Radek Scherfer.

Obviněné policie stíhá i v jiném případu

"Náš útvar je čtveřici stíhá pro trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku v souvislosti se zadáním sedmi zjednodušených podlimitních výběrových řízení k výběru expertních poradců při přípravě dotačních žádostí do ROP Severozápad," poznamenal Ibehej.

Podle závěrů kriminalistů byla obvyklá cena za vypracování projektové dokumentace u obdobných projektů několikanásobně nižší. Zpracované projekty navíc podle posudků neodpovídaly svojí kvalitou požadovaným standardům.

"Obvinění přesto souhlasili s proplacením nedůvodně vysokých faktur za poradenství," zmínil Ibehej.

Tím podle něj Krajská zdravotní způsobili škodu za 38 milionů korun. Obviněné policie stíhá na svobodě.

,

Video