Radka Kafková

Radka Kafková - Radka Kafková | foto: MF DNES

Obviněná manažerka ČKA půjde na svobodu

  • 30
Korupční skandál nebývalých rozměrů se rozplývá do ztracena. Bývalá členka vedení České konsolidační agentury Radka Kafková, podezřelá, že za milionové úplatky ovlivnila stamilionový obchod ve prospěch skupiny podnikatelů, má být příští týden propuštěna z ruzyňské vazební věznice.

Uplyne totiž tříměsíční lhůta, po kterou ji policie může ve vazbě držet. "Návrh na prodloužení podávat nebudeme, nemáme důvod," přiznal vyšetřovatel Zdeněk Kot.

Za poslední tři měsíce se ale vyšetřování největší letní aféry moc nepohnulo z místa. Policie stále nezná odpovědi na klíčové otázky, například kdo celé uplácení organizoval.

Kafková byla ve vazbě už od července proto, aby nemohla ovlivňovat svědky. Jenže ty policie začala vyslýchat až na začátku října. Nepříliš úspěšně: zatím všichni odmítli vypovídat.

Přestože je Kafková ve vazbě už tři měsíce, není jasné, jaké má policie proti ní důkazy. Vyšetřovatelé totiž odmítají pustit obviněné a jejich advokáty do vyšetřovacího spisu, kde jsou důkazy shromážděny.

Z vazby zmizí i další
Bývalá členka představenstva agentury je podezřelá, že za milionový úplatek zařídila výhodný prodej cenné pohledávky skupině podnikatelů. Od počátku jakoukoliv vinu popírá.

Vazba příští týden skončí i dvěma podnikatelům podezřelým z uplácení manažerky Kafkové - bývalému pracovníkovi ČKA Josefu Tykvovi a provoznímu sportovního Jágr’s baru Pavlu Hráchovi.

Čtvrtý obviněný, plzeňský podnikatel Josef Lopata, byl zadržen o několik týdnů později než ostatní, a proto zatím ve věznici zůstane. Kafková byla ze své funkce v agentuře odvolána v den svého zatčení, ale stále je zaměstnankyní, i když ve výpovědní lhůtě.

Bílá místa případu
Kafková je podezřelá, že ze své pozice zmanipulovala letos v květnu prodej pohledávky vůči společnosti Cetus. A právě za to měla od tří spoluobviněných dostat úplatek několik milionů korun.

ČKA interním vyšetřováním žádná pochybení a žádné zásahy Kafkové během prodeje neodhalila. Pohledávku s nominální hodnotou tři miliardy korun odhadci ocenili na dvě stě milionů korun a agentura ji za 560 milionů korun prodala neznámé britské společnosti Arrowrise.

Zatím není jasné, co podle policie bylo na obchodu špatně. Jak potvrdil vyšetřovatel Kot, policie stále neví, komu patří společnost Arrowrise, která tendr vyhrála. Zatím se podle dostupných informací neprokázalo ani žádné propojení mezi britskou firmou a obviněnými podnikateli.

Policie tají důkazy
Případ korupce v konsolidační agentuře policie s velkou pompou zahájila letos v létě na základě tříletého sledování. Zpočátku to vypadalo na jeden z policejních bestsellerů letošní sezony, teď se zdá, že vyšetřování zatím uvázlo na mrtvém bodě.

Všichni čtyři obvinění zatím odmítají vypovídat. Policie nemá štěstí ani na svědky. K výslechu je královéhradečtí vyšetřovatelé začali předvolávat teprve před dvěma týdny. Zatím se jich dostavilo pouhých sedm a všichni do jednoho svědčit odmítli.

Stále také není jasné, jaké přesně má policie proti Kafkové a ostatním obviněným důkazy. Vyšetřovatelé totiž advokáty obviněných nenechali nahlédnout do vyšetřovacího spisu, kde jsou shromážděny veškeré důkazy.

Obhájci Kafkové se kvůli tomu už obrátili na Ústavní soud a advokáti ostatních obviněných si na postup policie stěžují. Policejní rada Kot, který byl během prázdnin povýšen z podporučíka na kapitána, odmítl vysvětlit, proč zatím advokáti nemohou do spisu: "To nechám bez komentáře."

Advokáti za poslední tři měsíce slyšeli zdůvodnění už několik. "Napřed tvrdili, že je to proto, že obvinění zatím nevypovídali. To je samozřejmě nesmysl, který nemá oporu v zákoně. Vyšetřovatel mi řekl, že je to proto, že nejsou zatím hotové protokoly o telefonních odposleších,“ říká obhájce Josefa Tykvy Tomáš Těmín.

Případ Kafková "krok za krokem"

Případ se rozjel poslední červencové úterý. Policie zatkla a obvinila z korupce členku představenstva ČKA Radku Kafkovou.
V autě jejího přítele - manažera PPF Františka Dombeka - zabavila policie čtyři sta tisíc korun. Podle vyšetřovatelů šlo o část třímilionového úplatku, který měla Kafková slíbený za to, že skupině podnikatelů pomůže výhodně získat od ČKA vyhlédnutou pohledávku.
Důkazy? Policie je zatím tají. Případ zřejmě stojí na desítkách hodin odposlechů, které policie získala během tří let sledování sporného obchodu. Kafková na nich údajně s podnikateli mluví v šifrách.
Prodávané pohledávce se přezdívá podle jejího psa Beáta, úplatkům se říká recept nebo vitaminy. Kafková a tři její spoluobvinění - podnikatelé Josef Tykva, Pavel Hrách a Josef Lopata - vinu popírají.
Zdroj: Policie, MFD

Odborník: Nepřístupný spis je to nejhorší
Další obhájce, Tomáš Král, slyšel vysvětlení jiné. "Mně argumentují tím, že jsou ve spise utajované skutečnosti, které může odtajnit pouze soud. Jestli tomu tak skutečně je, budu schopen posoudit, až se do spisu dostanu. Teď se ani nemám jak bránit," říká obhájce Josefa Lopaty.

Mít možnost se seznamovat se všemi materiály k případu patří k základním právům obviněných. "Nemít přístup do spisu je to nejhorší, co se obviněnému může stát. Je totiž zcela zbaven možnosti aktivně se bránit a obhajovat. Když neví, jaké jsou proti němu důkazy, těžko je může zpochybňovat," řekl Petr Kybic, odborník na trestní právo ze Západočeské univerzity v Plzni.

Podle Kybice může vyšetřovatel znemožnit přístup do spisu pouze ze závažných důvodů, jako je třeba riziko ohrožení svědků nebo zdrojů důkazů. "Ale například Evropský soud pro lidská práva je na to háklivý a téměř žádné důvody neuznává," dodal Kybic.

Kafková opustila vazební věznici

25. října - Radka Kafková byla ráno propuštěna z vazby. Z pankrácké věznice odešli také další obvinění, bývalý pracovník ČKA Josef Tykva, podnikatelé Pavel Hrách a Josef Lopata.

Obviněným skončila vazební lhůta. Lopata by ve vazbě mohl být ještě několik týdnů, protože byl zatčen později. U něj ale státní zástupce podle ČTK rozhodl, že již pominuly vazební důvody.

Nejlepší videa na Revue