Obtěžoval vás šéf? Žaloba bude snazší

- Pokud někdo cítí, že je v práci diskriminován jen proto, že je žena (či muž), bude u soudu zvýhodněn. Aniž by musel cokoli dokazovat, soud vezme jeho tvrzení za dané, a naopak bude na žalovaném, aby obvinění vyvrátil. Novela občanského soudního řádu, která začne platit 1. ledna 2001, například umožní ženám snáze se bránit proti upřednostňování mužů při přijímání do práce, bojovat proti neoprávněným rozdílům v platech či proti sexuálnímu obtěžování na pracovišti.
"Je to zcela výjimečné opatření a umím si představit jeho zneužitelnost, ale v těchto delikátních věcech nešlo postupovat jinak," říká náměstek ministra spravedlnosti Josef Baxa. Podle EU je totiž diskriminaci těžší dokazovat než vyvracet.
Novela by tedy měla případné oběti povzbudit, aby se bránily.
Odborníci se však obávají možného zneužití novely. "Až dosud každý, kdo jinou osobu z podobných činů obvinil, musel dokazovat, že má pravdu. Tady se ale předpokládá, že pravdu má žalující. To je vždy nebezpečné," tvrdí advokát Václav Vlk, který dokonce označil nové ustanovení za presumpci viny.
Zatímco vyvrátit tvrzení žalobce, že byl odmítnut v práci kvůli pohlaví, je reálné, v případech sexuálního obtěžování bude postavení žalovaného o poznání těžší. V soudní síni to totiž bude vypadat asi takto: zaměstnankyně prohlásí, že jí šéf slíbil vyšší plat a pak ji sexuálně obtěžoval.
Soud bude muset brát toto tvrzení jako fakt a nechá na muži, aby předložil důkazy, které ho očistí. "Žalovaný v této situaci nebude mít moc možností, i když určitě nemá předem prohráno. Například přesvědčí soud, že na udávaném místě vůbec nebyl. Nebo prokáže, že plat jeho podřízené rostl i předtím, než se mělo ono obtěžování odehrát," říká advokát Vlk.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video