Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poslanci zdržují bič na farmaceutické firmy, stěžuje si Hegerův úřad

  • 7
Sněmovní výbor pro zdravotnictví opět odložil projednávání novely, jež má omezit bonusy v lékárnách a zúžit možnosti tlaku farmaceutických firem na lékaře. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za obstrukci ze strany ODS.

"Je to obstrukce zákona, který považujeme za klíčový. Proč k tomu dochází, nechápu, ale doufám, že k tomu poslance nevede lobbing farmaceutických firem," řekl iDNES.cz náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek, který je stejně jako ministr Leoš Heger z TOP 09.

Poslanci novelu na stůl dostali už loni v červenci, první čtení vládního návrhu bylo v září. Už v listopadu ale poprvé výbor pro zdravotnictví projednávání novely přerušil. Ve čtvrtek se situace opakovala. "Navrhla jsem přerušení, protože se opět stalo, že dorazily na poslední chvíli pozměňovací návrhy a my jsme se s nimi nestihli dostatečně seznámit," popsala Soňa Marková (KSČM).

Bič na cesťáky

Podle Hegerovy novely by například zástupci farmaceutických firem a lékaři nemohli vést jednání v ordinační době. Novela má ambici omezit také takzvanou kongresovou turistiku, kdy lékaři za peníze farmaceutické firmy jedou do ciziny, ovšem místo kongresu spíše na dovolenou. 

Kdyby novela prošla, lékárny by pacienty nemohly lákat na bonusy v podobě kompenzace za třicetikorunový poplatek. Novela také zvyšuje pokuty za nezákonné tlaky. Za ty by farmaceutickým firmám hrozilo až 15 milionů korun (o čem novela původně měla být, čtěte zde).

Ministerstvo původně zamýšlelo, že změny začnou platit od 1. ledna 2013. To se nestalo. Návrh počítá s tím, že by zákon vešel v účinnost dnem jeho vyhlášení. Tedy ve chvíli, kdy vyjde ve sbírce zákonů.

Dva z nich přitom podal poslanec TOP 09 Jiří Skalický, pod třetí se podepsal. "O obstrukce v žádném případě nejde, nikdy bych návrhy nepředložil proti vůli ministerstva zdravotnictví, s tím to bylo předem dojednané. Stejně jako s vedením výboru, že kvůli pozměňovacím návrhům nemusí projednávání přerušovat," řekl iDNES.cz Skalický.

Podle Plíška už poslanci k návrhu novely předložili celkem 12 pozměňovacích návrhů. A Plíšek se obává, že smršť bude ještě pokračovat. "Je to způsob, jak projednávání návrhu ve Sněmovně dále zdržovat," doplnil.

Náměstek také upozornil, že v posledním případě, kdy se hlasovalo o přerušení projednávání novely, odešli z jednání tři poslanci ODS - Ivana Řápková, Jan Florián a Tomáš Úlehla. "Tím de facto umožnili, aby přerušení bylo odhlasováno. Od koaličního partnera bych to nečekal a domnívám se, že je to věc, která by měla vést ke koaličnímu jednání," říká rozhořčeně Plíšek.

Úlehla iDNES.cz řekl, že v žádném případě neodešel účelově, ale kvůli nabitému pracovnímu programu a z rodinných důvodů. "Mám dceru v nemocnici," uvedl. "O žádnou zdržovací taktiku nejde. Někdy se stává, že ve stejnou dobu jednají současně jiné výbory či komise," dodal Florián.

Novela měla původně začít platit už v lednu

Výbory musí návrhy na změny zákonů projednat do 60 dnů. V tomto případě ale čerpá už více než dvojnásobný čas a Plíšek tvrdí, že u žádné z Hegerových novel se něco podobného ještě nestalo. Ministerstvo má po uplynutí lhůty právo návrh zákona předložit plénu Sněmovny i bez projednání na výboru. "Zvažujeme, že to v úterý učiníme," informoval Plíšek. Skalický tvrdí, že by se jednalo o nevídaný krok.

Oslovení politici odmítají, že by ve hře byl lobbing. Tvrdí, že ministerstvo předložilo nekvalitní novelu. Výhrady mají také k pozměňovacím návrhům kolegů. "Nemůžeme jako výbor dopustit, aby do Sněmovny šly zmetky," míní Marková.

"Místo jakýchkoliv reforem, místo návrhů, které by skutečně řešily rostoucí deficit a destabilizovaný stav zdravotnictví, náměstek Plíšek předkládá naprosto bezobsažný a vyprázdněný zákon," tvrdí Florián. Skalický pak soudí, že někteří kolegové jsou v celé problematice dezorientovaní.

Ministerstvo zdravotnictví skutečně část svých plánů odkládá. Nepřibývají nadstandardy, protikuřácký zákon půjde na vládu rovněž později. Prodleva je také u změn podmínek fungování zdravotních pojišťoven.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video