Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Vláda začala projednávat obesílání řidičů-cizinců kvůli přestupkům

  • 28
Jízda na červenou, pod vlivem nebo nedovolenou rychlostí. To jsou příklady přestupků, kvůli kterým začnou české úřady obesílat cizince v jejich jazyce. Vláda ve středu začala projednávat návrh novely, který v Česku zavede tuto celoevropskou povinnost. A připraví úředníky na možnost nahlížet do dat jakéhokoliv řidičáku vydaného v EU.

Změny jsou součástí novely zákona o silničním provozu, kterou začala ve středu vláda projednávat. Kabinet však tento bod jednání přerušil s tím, že se k němu vrátí na některém z dalších zasedání.

Materiál, který do českého práva vnáší hned několik evropských směrnic, počítá s obesíláním řidičů, kteří mají bydliště v jiné evropské zemi a na našem území spáchají některý z konkrétně vyjmenovaných přestupků (viz box).

Obesílané přestupky

  • řízení pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky
  • používání mobilu za jízdy
  • překročení nejvyšší dovolené rychlosti nebo nezastavení vozidla
  • jízda bez bezpečnostních pásů, přilby nebo neoprávněné užití vyhrazeného jízdního pruhu

"Informační formulář bude (...) obsahovat nejnutnější identifikační údaje o přestupku, které budou podezřelému sloužit ke snazší orientaci ve věci. Jedná se o základní údaje o místě, datu a času, kdy měl být přestupek spáchán, dále identifikace konkrétního ustanovení, vymezujícímu skutkovou podstatu přestupku a vymezení výše a druhu hrozícího zákonného postihu," píše se v důvodové zprávě k novele zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Formuláře vytvoří ministerstvo dopravy. Řidičům-cizincům je budou rozesílat magistráty, obecní a městské úřady.

"Způsob, jakým dá ministerstvo obcím k dispozici příslušné formuláře, upřesníme po schválení novely. Záměr je ale takový, že ministerstvo formuláře umístí na svůj web, odkud si je budou moci úředníci stáhnout," popsal mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Půjde o univerzální tiskopis v různých jazykových mutacích k různým přestupkům. Řidič dostane formulář v jazyce země, ve které má bydliště. Úředník již do něj nebude nic zapisovat. Jen zvolí správnou variantu a tu odešle spolu s oznámením o zahájení správního řízení.

Podle Neřolda české úřady zahraniční řidiče obesílají při zahájení správního řízení už nyní, ale dosud se tak nedělo v jejich rodném jazyce. "Zaslání formuláře v cizím jazyce má být vstřícným postupem od úřadů a má zajistit to, že řidič bude rozumět tomu, co se po něm chce," uvedl Neřold. Tedy že po něm české úřady chtějí vysvětlení.

Novela zároveň má umožnit, aby se Česko zapojilo do celoevropské databáze řidičských průkazů. "Navrhovaná právní úprava reaguje na zprovoznění sítě řidičských průkazů Evropské unie RESPER, jejímž prostřednictvím jsou členské státy povinny si vyměňovat informace o řidičských průkazech, které vydaly, vyměnily, nahradily, prodloužily nebo zrušily," uvádí důvodová zpráva.

RESPER zprovoznila Evropská komise v první polovině loňského roku. "Přičemž členské státy jsou povinny tuto síť využívat a jejím prostřednictvím si vzájemně vyměňovat údaje o řidičských průkazech. V českém právním řádu dosud chybí právní úprava, na jejímž základě by mohl být výše uvedený cíl směrnice naplněn," uvádí ministerstvo dopravy s tím, že tato povinnost nijak nenarušuje ochranu osobních údajů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video