Kopule pojme dalekohled se zrcadlem o průměru dva metry. Tak velký přístroj má nyní jen hvězdárna v Ondřejově nedaleko Prahy. Stavba vyjde na zhruba 270 milionů korun.
"Na projektu stále pracujeme a připravujeme potřebné studie," podotkl Petr Pravec z Astronomického ústavu Akademie věd.
Dalekohled ukryje šestnáct metrů vysoká stavba s kopulí. V nižší přilehlé budově najdou vědci zázemí pro svou práci.
Celkem areál observatoře i s ochrannými pásmy zabere plochu okolo jednoho hektaru.
Vědci zde budou zkoumat fyzikální vlastnosti vesmírných těles, například jejich strukturu. "Některá z nich jsou dvojitá, chceme zjišťovat proč. V této oblasti je i spousta dalších neodhalených věcí," nastínil Pravec.
Astronomický ústav se touto problematikou zabývá přes deset let. Podobné programy mají také další observatoře po celém světě. Novohradské hory ale prý vědcům nabídnou lepší podmínky pro pozorování.
"Navíc tu chceme postavit unikátní dalekohled, který se zaměří výlučně jen na tento program. Robotizovaný přístroj bude možné zapnout i ovládat prakticky z jakéhokoli místa na světě," poznamenal Pravec.
Dodal, že toto pracoviště nebude svým zaměřením konkurovat nedaleké observatoři na Kleti.
Právě odborníci z kleťské hvězdárny jsou ale k projektu v Novohradských horách spíše skeptičtí. Přestože jižní Čechy nabízejí k pozorování vesmíru dobré podmínky, je zde prý dalekohled s tak velkým zrcadlem nevyužitelný.
"Podobně velké teleskopy se staví na místech, kde je alespoň tři sta světelných nocí. Ve střední Evropě je to vzhledem k počasí plýtvání peněz," poznamenal astronom Miloš Tichý.
Naopak starosta Pohorské Vsi Jiří Křiklava zájem Astronomického ústavu Akademie věd vítá. "Z takového projektu bude profitovat obec i okolí. Stavba jako taková bude určitě zajímavá i pro turisty. Doufám, že se tento záměr podaří dotáhnout do konce," míní.
Na vrcholu Myslivny, kde by měla observatoř stát, je nyní chata Lesů České republiky. Ta se pravděpodobně bude muset zbourat. "O záměru ústavu víme. Zatím ale ještě nemají potřebná povolení, takže je předčasné o tom mluvit," uvedl novohradský lesní správce Petr Žemlička.
Utajené pracoviště
Astronomický ústav chce na stavbu za více než čtvrt miliardy získat dotaci z evropských fondů. Nejdražší bude právě dalekohled, jehož výroba si vyžádá více než dvě třetiny celkové sumy.
Ústav do budoucna plánuje spolupracovat s českobudějovickou Jihočeskou univerzitou. Naopak veřejnosti zůstane vědecké pracoviště pravděpodobně utajeno.
Informace o metodách výzkumu a dalších zajímavostech z oblasti astronomie se dozvědí jen z informačních panelů umístěných před observatoří.