Premiér Petr Nečas a náčelník generálního štábu Petr Pavel při návštěvě

Premiér Petr Nečas a náčelník generálního štábu Petr Pavel při návštěvě Afghánistánu | foto: Generální štáb armády ČR

KOMENTÁŘ: Kdo tady velí? Resort obrany se změnil v tank bez řidiče

  • 25
Obsazení postu ministra obrany má po pádu osmidenní ministryně obrany a šéfky LIDEM Karolíny Peake téměř dvouměsíční zpoždění. A premiér Petr Nečas se v televizi nechal slyšet, že to nepokládá za nic dramatického. Vedení resortu je pro něj vedlejšák, který se dá zvládnout.

Čeští vojáci se chystají do Mali, avšak lidé, kteří tuhle akci platí ze svého, fandí africké expedici pramálo. Tahle "drobnost" je přitom jen jedním z mnoha důsledků bezvládí na ministerstvu obrany. A že si obranu přibral premiér Petr Nečas (ODS) z nouze jako "zvládnutelný vedlejšák" poté, co její šéfkou zbrkle jmenoval a vzápětí odvolal Karolínu Peake? Fajn, ale na ožehavosti problému to nic nemění.

Markantně je to vidět právě na misi do Mali, z níž se pokoušejí vytvořit základnu islámští radikálové z al-Káidy. Vládní administrativou, ale i vnitrostranickými třenicemi v ODS přetížený premiér a ministr obrany v jedné osobě nenalezl dosud čas, aby lidem srozumitelně vysvětlil, proč je vlastně nutné vyslat vojáky do země, které většina z Čechů nerozumí. Odtud i pramalá podpora africké akci.

ČSSD tentokrát "žoldáci" nevadí

Tohle přesvědčování lidí za Nečase neudělá ani jeho první náměstek na obraně, málomluvný Vlastimil Picek, ani šéf generálního štábu, výmluvný Petr Pavel, kteří "jen" plní verdikty politiků. Premiéra v tom paradoxně nahrazuje – a získává svým zájmem o názor voličů i jejich přízeň – opoziční ČSSD. Ta totiž za jistých okolností s vysláním 30 až 50 armádních instruktorů do Mali souhlasí.

Boje v Mali

A zatím to nevypadá, že si vláda uvědomuje jeden velmi důležitý fakt: lidé musí podobným expedicím, v nichž mohou umírat vojáci, věřit, pokud je mají podporovat. V opačném případě, a svědčí o tom i diskuse na zpravodajských serverech, vidí ve vlastních vojácích obyčejné žoldáky, kteří si jedou do Afriky či Afghánistánu hlavně vydělat. Anebo Česko srovnávají s poskokem zájmů západních mocností.

Kdo by tam chodil na pár měsíců?

Ministerstvo obrany se až příliš dlouho podobá nebezpečnému tanku bez řidiče. A čím déle to bude trvat, tím strměji se budou snižovat šance Petra Nečase, že ještě do voleb na post ministra obrany vůbec někoho najde. Jinými slovy: s ubíhajícím časem se bude ochota odborníků riskovat svůj kredit několikaměsíčním pobytem na obraně blížit více a více nule. A to je i důvod, proč Nečasovi odmítá jeden kandidát za druhým. Nad některými jmény, o nichž se ve vládní koalici vážně diskutovalo či stále diskutuje, přitom až mrazí v zádech.

I Karolína Peake by byla ve srovnání s nimi skvělou ministryní, jakkoliv o ní Nečas při jejím odvolání prohlásil, že některé její kroky ohrožovaly bezpečnost země.

Petr Nečas je až příliš zkušeným politikem, aby si tohle vše neuvědomoval. Snad i proto se dnes poprvé oficiálně objeví na ministerstvu obrany jako jeho šéf, aby předal osvědčení hrdinům protikomunistického odboje. Pokud by ho při tomto aktu, při vší úctě k odbojářům, už doprovázel i schopný ministr obrany, prospělo by to stabilitě resortu a hlavně bezpečnosti naší země mnohem více. A to pomíjím fakt, že obrana je významným zákazníkem pro český průmysl.

Generál Vlastimil Picek je prvním náměstkem ministra obrany.

Vlastně i s přispěním "bezvládí" se v jejích kancelářích v tichosti připravil projekt celoživotních pojistek pro desetitisíce zaměstnanců resortu s dost zvláštní exkluzivitou pro dvě pojišťovny. Jedna z nich se na oplátku tvůrcům projektu pokoušela odvděčit mnohamilionovou – jak jinak než exkluzivní – finanční nabídkou pro vrcholný management resortu. A nevěděl o tom ani první náměstek Picek, natož "ministr" Nečas, jenž obranu řídí na dálku ze Strakovy akademie.

Ostatně právě Vlastimil Picek by se při vcelku pochopitelném strachu a neochotě politiků či diplomatů převzít obranu mohl nakonec stát jejím šéfem.

Nečas prý příliš rozděluje posty

Zejména z TOP 09 je však slyšet, že "nejsme v Guatemale, aby ministerstvu obrany šéfoval nedávný armádní generál". Téže topce je navíc stále více proti srsti, aby premiér rozdílením ministerských či jiných postů "korumpoval" a tím udržel až do voleb v relativním klidu nejrůznější křídla v ODS.

Přeloženo: TOP 09 volá po nezávislém odborníkovi. Vlastimilu Pickovi nelze zazlívat, že v takových poměrech se obává podniknout jakýkoliv krok, který by ho mohl v očích politiků poškodit. Na druhé straně není bez zajímavosti názor jednoho z generálů: čím déle bude ministerstvo obrany bez ministra, tím lépe pro armádu. Alespoň prý nestačí vojsku zaučující se ministr-nováček tolik uškodit.

Možná má dnešní Nečasova návštěva na obraně předznamenat, že bezvládí je přece jen konec a že šéfa by mohl jmenovat ještě končící prezident Klaus, jemuž je Picek mimochodem hodně blízký. Pokud zůstane naopak vše při starém, nezbude Nečasovi, než aby posílil pravomoci náměstka Picka. Aby premiérovo "ministrování" mělo alespoň nějaký smysl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video