Rodina Jarmily Fišerové si přes léto postavila na zahradě tento přístřešek pro

Rodina Jarmily Fišerové si přes léto postavila na zahradě tento přístřešek pro příjemné posezení. Teď kvůli tomu musí běhat na úřady. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Obří přestavbu jihlavský úřad neviděl. Altán však pokutoval

  • 358
Rodinu z Bedřichova popotahuje stavební úřad kvůli letnímu přístřešku. Za nepovolenou stavbu hrozí až půlmilionovou pokutou. Na Březinkách si však ten samý úřad nevšímal černé stavby za miliony.

Až půlmilionová pokuta hrozí Petru Olejníčkovi, který na zahradě své matky postavil plátěnou stříšku na čtyřech nohách, která se prodává třeba v supermarketech pro kutily.

Popotahování s úřady paradoxně Olejníčkovi a jeho matce Jarmile Fišerové nastalo poté, kdy stavební úřad upozornili na kontroverzní přestavbu domu v těsném sousedství.

"Sousedka si nechala postavit terasu nad naší zahradou. Když to stavební úřad začal řešit, všiml si však u nás na zahradě letního přístřešku, který jsme si přes léto na zahradě u domu postavili. Klasický slunečník na čtyřech nohách o rozměru tři krát tři metry, který jsme koupili asi za patnáct stovek," popsal Olejníček.

"Pokud stavební úřad dělá místní šetření na základě nějakého podnětu a zjistí při tom nějaké další nepovolené stavby, tak je povinen na základě vlastních zjištění řízení o odstranění stavby zahájit," hájí postup svých podřízených vedoucí jihlavského stavebního úřadu Michal Jarco.

"Zeptala jsem se, kolik stavební úřad letos povolení na stavbu, jako je ta naše, vydal. Odpovědí bylo, že ani jedno," řekla Jarmila Fišerová, na jejíž zahradě stavba od 20. května do konce srpna stála.

"Chybí selský rozum," všimla si úřednice z jiného města

"Stavební úřad nemůže plošně kontrolovat celé své správní území a odhalit tak všechny černé stavby, které se provádí," argumentoval Jarco. A potvrdil tak tím i to, že lidé si o povolení pro podobnou stavbu sami obvykle nežádají.

Jak předejít problému

Stavby bez energetických nároků do 25 metrů čtverečních podle stavebního zákona nevyžadují ohlášení ani stavební povolení. Vyžadují však územní rozhodnutí nebo územní souhlas, pokud se nejedná o stavby vymezené v příslušném zákoně a pokud jejich umístění přesáhne 30 dnů v roce.

Olejníček celou věc konzultoval nezávisle na sobě i s dalšími sedmi stavebními úřady v celé zemi. Ze všech mu odpověděli, že pro takovou stavbu od stavebního úřadu občan povolení nepotřebuje. Korespondenci má MF DNES k dispozici.

"Někdy mám pocit, že chybí takový ten selský rozum. Souhlasím s vámi, protože i mně by to připadalo jako buzerace ze strany úřadů," sdělila Olejníčkovi v e-mailové konzultaci problému například pracovnice stavebního úřadu ve Žďáru nad Sázavou. Její jméno je redakci známé.

Jenže spor staví jihlavský stavební úřad na tom, že lehký přístřešek na zahradě Olejníček ukotvil do dřevěné rozebratelné podlážky. A to byla chyba.

"Pokud lehký montovaný přístřešek umístíte napevno do podkladu a slouží jako trvalá stavba, tak už to je výrobek, který plní funkci stavby a vyžaduje příslušná povolení," řekl Jarco. A taková stavba pak podle zákona nesmí být umístěná déle než 30 dní v roce.

Úřad jednal nestandardně, podivuje se předvolaná žena

Koncem srpna tedy stavební úřad zahájil správní řízení o nařízení odstranění dočasné stavby a pozval rodinu, na jejíž zahradě lehký přístřešek stál, k ústnímu jednání.

"Přece mi nebude stavební úřad říkat, jestli si můžu na zahradě postavit stan, jak to při jednání nazval i sám úředník," trvá na svém Fišerová.

Ta měla jednání na úřadě ve středu. "Na pozemek paní Fišerová umístila konstrukci zahradního pavilonu prokazatelně v období od 26. května do 20. srpna bez příslušného projednání stavebního úřadu na dobu delší, než je 30 dnů," sdělil úvodem neveřejného jednání úředník Pavel Domkář.

Ženě tak hrozila pokuta až půl milionu korun. U úředního "výslechu" však uvedla, že stavbu na zahradě provedl její syn, pan Olejníček. "Nestačím se divit, jakým způsobem s námi jednání bylo vedeno," pozastavila se Fišerová.

Jednání na úřadě se účastnil i její syn Petr Olejníček. K jednání s úřadem měl od své matky plnou moc. "Do spisu jsem uvedl, že jsem stavbu postavil já. Načež maminku zprostili obvinění a já jsem byl obviněn," sdělil Olejníček.

Až půlmilionová pokuta za nepovolenou stavbu tedy nyní hrozí jemu.

Výtahy mají nahradit schodiště a umožnit tak bezbariérový přístup do nadzemního podlaží nákupního areálu.

Černou přestavbu centra úřad neviděl

Ten stejný stavební úřad v Jihlavě přitom měsíce nezaregistroval nepovolenou přestavbu obchodního centra na Březinkách, kde investor bez povolení příčkami zazdil boční průhledy areálem a vytvořil v nich nové obchody.

Stavební úřad si tehdy téměř hotové "černé" stavby všiml až po upozornění městským zastupitelem Pavlem Šlechtickým na jiný problém v areálu. Úřad pak přikázal stavbu zastavit do vydání stavebního povolení a investora pokutoval.

Jen o několik měsíců později však v areálu vyrostla další černá stavba, investor bez povolení vystavěl na volně přístupném prostranství v areálu dvě vysoké výtahové šachty. Rovněž bez povšimnutí stavebního úřadu. Ten nařídil stavbu zastavit až po upozornění MF DNES (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video