Obří plachtu s podobiznou exprezidenta Václava Havla a dalajlamy teď visí na...

Obří plachtu s podobiznou exprezidenta Václava Havla a dalajlamy teď visí na domě, který patří bratrovi a švagrové bývalé prezidenta a který stojí na nábřeží vedle Tančícího domu. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Obří plachta s dalajlamou a Havlem nově visí na domě, kde exprezident žil

  • 502
Billboard exprezidenta Václava Havla s dalajlamou, jakožto výčitka pročínské změně orientace české zahraniční politiky, se přestěhovala na místo, kde bude ještě více na očích. Ze Sněmovní ulice, kde ho vyvěsil bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, na dům na Rašínově nábřeží, ve kterém exprezident Havel dlouho bydlel.

Bratr bývalého prezidenta Ivan M. Havel s manželkou Dagmar vyvěsil billboard na svůj dům na Rašínově nábřeží u Vltavy, vedle Tančícího domu.

Bursík tak zároveň vyřešil problém s pražskými památkáři. Šéf strany LES, který se o comeback do vrcholné politiky na podzim pokusí kandidaturou do Senátu, vyvěsil na konci května na svém domě naproti Poslanecké sněmovně plachtu s nápisem: “Pane premiére mýlíte se, Češi Tibet podporují”. Památkáři pro jeho iniciativu ale neměli pochopení a exministrovi hrozila až dvoumilionová pokuta, pokud plachtu neodstraní. (více zde)

Fotogalerie

Bursík a jeho partnerka Kateřina Jacques vyvěšením plachty reagovali na zásadní obrat v zahraničí politice vlády Bohuslava Sobotky směrem k Číně. Souběžně s billboardem byla spuštěna petiční akce www.podporujemetibet.cz , na které bylo v neděli 14 613 podpisů.

Odbor památkové péče magistrátu a stavební odbor Prahy 1 zahájily kvůli plachtě s Havlem a dalajlámou správní řízení a vyzvali k odstranění billboardu. „V reakci na tuto výzvu dochází ve stanovené lhůtě k jeho odstranění z domu ve Sněmovní ulici a k přesunu na místo nové,“ sdělila iDNES.cz Jacques.

Do Číny zamířili ministři, poletí tam i prezident Zeman

"Pokud chceme mít politické a ekonomické vztahy na stejné úrovni jako další země Evropské unie, chceme také vycházet z principů společné evropské politiky vůči Číně, která mimo jiné zahrnuje akceptování politiky jedné Číny, otázky neoddělitelnosti Tibetu a podle Charty OSN princip nevměšování se do vnitřních záležitostí Číny. Pokud respektujeme územní celistvost Číny, logicky nemůžeme uznávat tibetskou exilovou vládu," řekl v dubnu předseda vlády Sobotka. (více zde)

Následovala cesta šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka do Číny, kde o tom ujistil ministr zahraničí čínské špičky osobně. Po Zaorálkovi zamířili do nejlidnatější země světa i ministr průmyslu Jan Mládek a zdravotnictví Svatopluk Němeček. V říjnu zamíří do Číny i prezident Miloš Zeman a na příští rok se chystá i cesta předsedy vlády Sobotky.

Česká vláda chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, a proto již tolik neakcentuje lidská práva a upřednostnila byznys. Podle premiéra jde o to, abychom vůči Číně postupovali pragmaticky podobně jako některé další evropské země. "Rádi bychom vztahy s Čínou zlepšili. V minulosti jsme se chovali nelogicky a v rozporu se zájmy České republiky, která je proexportně orientovaná země," říká Sobotka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue