V areálu Kesongu pracuje patnáct tisíc Severokorejců, ale do pěti let má jejich počet stoupnout na 700 tisíc

V areálu Kesongu pracuje patnáct tisíc Severokorejců, ale do pěti let má jejich počet stoupnout na 700 tisíc | foto: Profimedia.cz

Obří komplex v KLDR spojuje diktaturu s kapitalismem

  • 26
Summit Korejí v Pchjongjangu je popisován jako střet dvou světů: kapitalistického a komunistického. Industriální park v severokorejském Kesongu ukazuje, jak dobře mohou koexistovat. Zóna si bere z obou systémů "to nejlepší". Dělníci ze severu tu pracují pro firmy z jihu za polovinu čínských mezd.

Cesta autem ze Soulu do severokorejského Kesongu trvá sotva hodinu. Prezident Roh Moo-hyun, který jel do Pchjongjangu na jednání s Kim Čong-ilem, musel areál o rozloze 66 kilometrů čtverečních míjet. Vlády se dohodly na jeho výstavbě před pěti lety.

V ekonomické enklávě, kterou řídí společnost Hyundai Asan, dnes funguje dvacet tři jihokorejských společností, které zaměstnávají patnáct tisíc Severokorejců, převážně žen. Do pěti let má počet zaměstnanců stoupnout na sedm set tisíc.

Industrální park vznikl u města Kesong, ve kterém žije zhruba sto padesát tisíc obyvatel

Jak ekonomickou spolupráci ještě prohloubit, to bude podle Roh Moo-hyuna jedním z hlavních témat jednání s komunistickým vůdcem Kim Čong-Ilem. TAZ.de napsaly, že Roha doprovází do KLDR ekipa bossů firem, které v minulých letech investovaly do severokorejského hospodářství miliardy dolarů.

Zboží do celého světa
Továrny v Kesongu chrlí všechny druhy zboží. Oblečení, kosmetiku, hrnce i náramkové hodinky posílají do celého světa. Podle časopisu Business Week je zóna pro Korejce z jihu dobrou příležitostí, jak se vmáčknout mezi hi-tech Japonsko a levnou Čínu.

Dělníci firem jako Shinwon nebo Woori pocházejí výhradně z KLDR a pečlivě je vybírá Pchjongjang. "Projekt je ideálním spojením peněz jihu a pracovní síly severu," řekl Newsweeku Lee Sang Hyun ze soulského institutu Sejong.

Dělníci, respektive dělnice, vydělávají v Kesongu dvacetinu jihokorejského a polovinu čínského platu

Dělníci údajně pracují 48 hodin týdně a za měsíc si nehledě na práci a zkušenosti vydělají přesně 57,5 dolarů. Firmy tak ušetří: plat je dvacetkrát nižší než na jihu a o polovinu nižší, než kolik dostávají dělníci v Číně.

Severní ani jižní Korejci si ale na projekt nenechají sáhnout. Pro chudé Severokorejce je příležitostí, jak vydělat peníze, pro firmy zase zdrojem zisku. "Je to hra, ve které obě strany vítězí," říká Kim Chul Soon, šéf Hyundai Asan.

Postupné sjednocení
New York Times uvedly, že smyslem Kesongu není výhradně zisk. Je součástí projektu, který má zmírňovat rozdíly mezi oběma částmi Korejského poloostrova, a tak je připravit na případné budoucí sjednocení.

Areál v Kesongu je jen součástí širšího procesu slučování

"Sjednocování už probíhá," cituje list Ko Gyoung-bina z jihokorejského ministerstva pro sjednocení. "Na rozdíl od německého modelu k němu ale nedojde naráz," dodává.

Podle listu se snaha o sjednocení projevuje v nejrozmanitějších oblastech, sjednocením slepeckého Braillova písma počínaje a přípravou jednoho týmu pro letní olympijské hry v Pekingu konče.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video