Gaudího Sagrada Familia v Barceloně během akce Hodina země

Gaudího Sagrada Familia v Barceloně během akce Hodina země | foto: ČTK

OBRAZEM: Svět zhasínáním brojil proti plýtvání, připojili se i Češi

  • 498
V desítkách českých a moravských měst zhasly ve 20:30 na hodinu lampy veřejného osvětlení, památníky, zámky nebo reklamní poutače na firmách. Symbolická akce Hodina země upozorňuje na plýtvání elektřinou. Ve světě se jako první ponořila do tmy opera v Sydney, následovaly pyramidy, Eiffelova věž nebo nejvyšší mrakodrap světa v Dubaji.

"Svícením veřejným osvětlením se v Česku plýtvá daleko více v porovnání třeba se Slovinskem, kde se nedávno schválil zákon, že světla lamp musí být směřována dolů a zbytečně neosvětlovat oblohu a okolní domy. Světla je potom potřeba méně a neplýtvá se tolik," řekl iDNES.cz k symbolickému protestu Matěj Hollan z ekologického institutu Veronica.

Podle něj je Česko v přepočtu na obyvatele jedním z největších znečišťovatelů ve formě emisí skleníkových plynů.

Země se k celosvětovému symbolickému protestu proti plývání elektrickým proudem letos připojila poprvé. Veřejné osvětlení na hodinu vypnuly desítky obcí, někde zhaslo jen osvícení památek. K akci se přidalo například Ústí nad Labem, Brno, Telč nebo Česká Lípa.

Brno přišloo "světelnou" dominantu hradu Špilberk a obelisku v Denisových sadech. "Vyjadřujeme podporu všem aktivitám, které snižují znečištění životního prostředí," řekl náměstek primátora Brna Martin Ander.

Hodina Země - protestní nápis z LED svítidel v tchajwanském Tchaj-pej (27. března 2010)

Protestní nápis z LED svítidel v tchajwanském Tchaj-pej.

Veřejné osvětlení se v sobotu večer vypnulo také ve Vyškově a pěti menších obcích jižní Moravy: v Morkůvkách na Břeclavsku, Ostopovicích a Ostrovačicích na Brněnsku a Prusech-Boškůvkách a Topolanech na Vyškovsku.

Právě používání veřejného osvětlení není v České republice často dobře vyřešeno. "Na téměř každé malé vesnici se svítí od soumraku až do rána, přestože tam v noci neprojde ani živáček," dodal Hollan. Světla by se prý také měla tlumit na poloviční výkon a měla by být na fotobuňku.

Na hodinu dnes zhasla i světla v některých firmách, většinou se ale jedná jen o vnější osvětlení budov. Ve tmě byla na chvíli třeba IKEA, T-Mobile, Canon, ČSOB a několik hotelů.

Hodina Země - Tokio Tower v japonské metropoli zhasla o chvíli později než jiné budovy (27. března 2010)

Tokio Tower v japonské metropoli zhasla o chvíli později než jiné budovy (27. března 2010)

Celosvětově se k akci připojilo asi 125 zemí oproti 88 v loňském roce. Zhasly také známé budovy - ve Francii Eiffelova věž, v Pekingu Zakázané město, v New Yorku Empire State Building, v Dubaji paradoxně nejvyšší mrakodrap a symbol luxusu a plýtvání Burdž Chalífa. Z noční siluety Egypta na chvíli zmizely i pyramidy.

Akce vznikla v australském Sydney, které se částečně do tmy ponoří jako první. Hodinu Země organizuje Světový fond na ochranu přírody (WWF). Letos by mělo zhasnout více než 1200 budov po celém světě.

Hodina Země - opera v australském Sydney a přilehlý most (27. března 2010)

Hodina Země - opera v australském Sydney a přilehlý most (27. března 2010)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video