Japonští duchovní u pomníku pádu jaderné bomby.

Japonští duchovní u pomníku pádu jaderné bomby. | foto: Issei Kato, Reuters

OBRAZEM: Svět si připomněl hirošimskou tragédii

  • 56
Desítky tisíc lidí včetně mnoha zahraničních návštěvníků si v japonské Hirošimě připomněly 61. výročí svržení americké jaderné bomby na město. Ráno v Parku míru minutou ticha uctili památku 140 tisíc přímých obětí a více než 100 tisíc zemřelých na následky ozáření.

FOTOGRAFIE ZVĚTŠÍTE KLIKNUTÍM

61. výročí svržení atomové bomby na Hirošimu

Holčička se u památníku v Parku míru modlí za duše zemřelých. "Radiace, výheň, výbuch a jeho synergetické účinky vytvořily peklo na Zemi," připomněl okamžiky jejich smrti hirošimský starosta Tadatoši Akiba.

61. výročí svržení atomové bomby na Hirošimu

V parku protestovali studenti proti jadernému zbrojení fingováním vlastní smrti. "Japonsko se v posledních 61 letech zavazovalo nevést válku, a to s odhodláním nedovolit, aby se tragédie Hirošimy a Nagasaki kdekoli opakovaly," ujistil ve svém projevu japonský premiér Koizumi.

61. výročí svržení atomové bomby na Hirošimu

V 8:15 6. srpna 1945 proletěl nad Hirošimou americký letoun a shodil na město ničivou pumu. Jedenašedesát let poté byli nad město vypuštěny skuteční poslové míru - holubice.

61. výročí svržení atomové bomby na Hirošimu

Do seznamu obětí tragédie se za uplynulý rok přidalo 5350 jmen zemřelých, u kterých bylo uznáno, že šlo o následky výbuchu. Celkový počet obětí se tak dnes zvýšil na 247.787. Každý rok přibývá na seznam několik tisíc obětí. Některé z nich připomněly lampiony na řece Motojasu v Hirošimě.

61. výročí svržení atomové bomby na Hirošimu

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video