Italský premiér Silvio Berlusconi kvůli telefonnímu hovoru ignoroval vítání státníků na mostě.

Italský premiér Silvio Berlusconi kvůli telefonnímu hovoru ignoroval vítání státníků na mostě. | foto: Reuters

OBRAZEM: Sarkozy se na summitu dral na výsluní, Berlusconi vítání provolal

  • 10
Druhý den summitu ve Štrasburku začal velkolepě. Prezident Sarkozy přivítal představitele států NATO uprostřed mostu přes Rýn, coby symbol návratu Francie do vojenských struktur NATO. Divadelní dojem pokazil pouze italský premiér Berlusconi, který vítání ignoroval a na břehu si nerušeně telefonoval.

Historické gesto překročení mostu pojícího obě hostitelská města letošního summitu NATO - německý Kehl a francouzský Štrasburk, provázel přelet stíhaček, které poprášily nebe barvami aliance, modrou a bílou.

Francouzské stíhačky vytvořily na nebi pruhy v barvách NATO

"Svítí nám slunce," bylo první, co Sarkozy ulehčeně pravil německé kancléřce Angele Merkelové a americkému prezidentovi Baracku Obamovi.

Summit NATO ve Štrasburku. V pozadí český premiér Mirek Topolánek.

Po cestě z mostu pak Sarkozy pravou rukou neustále něco vysvětloval Obamovi tak, aby zahradil cestu Merkelové, kterou několikrát jemně až odstrčil. Přišel jeho mediální moment.

Společenské faux pas ovšem Sarkozy nepáchal sám. Setkání státníků totiž proběhlo bez italského premiéra, který si dlouho telefonoval na břehu Rýna a ke všem státníkům se navíc otočil zády.

Italský premiér Silvio Berlusconi kvůli telefonnímu hovoru ignoroval vítání státníků na mostě.


Kancléřka Angela Merkelová, hostitelka německé části summitu, v mezičase vítala další hosty, mezi nimi dánského premiéra Anderse Fogh Rasmussena, nově zvoleného šéfa NATO, a nynějšího šéfa Jaap de Hoop Scheffera. Sem tam se otočila po Berlusconim, který procházel po břehu s uchem na mobilu.

Začal druhý den summitu NATO. Státníci se přivítali na mostě přes Rýn.


Když přijel britský premiér Gordon Brown, Merkelová ho přivítala a ukázala rukou na italského premiéra. Poté, co přijeli všichni hosté, se rozhodla z vítacího koberce odejít. Berlusconi nechali všichni u vody.
 
Diplomatické pohoršení však nenastalo. Dnes se členské státy NATO chtěly za každou cenu dohodnout na novém šéfovi, aby dokázaly svou jednotu, Jenže proti dánskému premiérovi, se kterým souhlasí země EU i USA a Kanada, mělo dlouho výhrady Turecko.

Společné foto vedení NATO ve Štrasburku.

A Berlusconi prý byl na telefonu s tureckým premiérem Erdoganem, který na mostě nebyl. Na ten vstoupil pouze turecký prezident. Italský premiér své jednání poté obhajoval na tiskové konferenci.

nato povede dán rasmussen

Turecko blokovalo jeho zvolení kvůli dánským karikaturám

"Byl jsem pověřen jednáním s tureckým premiérem. Nevím, proč z toho někdo udělal, že jsem nepozdravil kancléřku Merkelovou. S Erdoganem jsem telefonoval 32 minut," vysvětloval Berlusconi.

Turkům a dalším zemím s převážně muslimským obyvatelstvem, se nelíbilo, že se Rasmussen jednoznačně nepostavil proti karikaturám Mohameda v dánském tisku.

Italský premiér Berlusconi na summitu NATO.

"Chtěl různá ujištění. Asi víte, že Dánsko stále nezastavilo vysílání kurdské televize se sídlem v Kodani, která je obviňována z toho, že je megafonem teroristů turecké PKK," dodal Berlusconi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video