Z věže podávali pozorovatelé hlášení o dění ve městě.

Z věže podávali pozorovatelé hlášení o dění ve městě. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

OBRAZEM: Podívejte se na Prahu z tajné pozorovatelny StB

  • 14
Pražané si od čtvrtka mohou prohlédnout město tak, jak ho dlouhá desetiletí viděla StB. Veřejnosti se otevřela proslulá komunistická pozorovatelna ve věži Chrámu svatého Mikuláše, odkud informátoři vetšinou důchodového věku podávali svým kolegům hlášení o dění na okolních ambasádách.

Společnost ABL, která věž spravuje, se místnost v šedesáti metrech nad zemí snažila uvést do co nejautentičtější podoby. Příslušníci StB tu mívali k dispozici válendu, stůl s psacím strojem a židli.

"Je to maximálně věrné. Tady se akorát musel rozšířit vchod kvůli bezpečnosti. Nicméně je tu původní obložení, snažili jsme se sem dodat i původní, autentická zařízení," popsal projektový manažer Zdeněk Novák, který se na otevření unikátní expozice podílel. Firmu podle něj rekonstrukce stála přes milion korun.

Nově zpřístupněná pozorovatelna má utentické vybavení.

Nově zpřístupněná pozorovatelna má autentické vybavení.

První návštěvníky ve věži čekali i dva figuranti, kteří v uniformách esenbáků (příslušníků Sboru národní bezpečnosti) s dalekohledy v rukou a vysílačkami v pohotovosti stejně jako v minulosti příslušníci StB shlíželi na město pod sebou.

Úloha pozorovatelů byla jasná: sledovat důležitá velvyslanectví v okolí, zejména to americké. Informace, které z výšky zachytili, pak vysílačkami předávali svým kolegům. Informace z věže se také dostávaly do spisů kontrarozvědky.

Z věže pozorovatelé sledoli třeba americké velvyslanectví.

Z věže pozorovatelé sledovali třeba americké velvyslanectví.

"Signály zpracovávali buď tajní spolupracovníci Státní bezpečnosti, nebo příslušníci Státní bezpečnosti," vysvětlil ředitel Archivu bezpečnostních složek Ladislav Bukovský.

Právě Archiv bezpečnostních složek stojí za odbornou přípravou výstavy včetně fotografií ze správy sledování.

Přehled měli pozorovatelé z věže dokonalý.

Přehled měli pozorovatelé z věže dokonalý.

Ve věži, která režimu jako pozorovatelna sloužila od roku 1952 až do revoluce, si mohou návštěvníci prohlédnout také vitríny s exponáty, které dokumentují činnost StB.

"Jsou tu různá odposlouchávací zařízení: malý mikrokazeťáček, dámská kabelka s fotoaparátem, ze které se fotilo přes přezku," vypočítává Novák.

Čas si pozorovatelé krátili i vylepováním pivních etiket.

Čas si pozorovatelé krátili i vylepováním pivních etiket.

Část vystavených předmětů zapůjčilo Muzeum policie, část pořadatelé získali na nejrůznějších aukcích. Unikátní svědectví o službě v pozorovatelně podívají také dobové pivní etikety, jejichž vylepováním si agenti krátili čas.

Informace, které pozorovatelé na věži získali, rychle předávali dál.

Informace, které pozorovatelé na věži získali, rychle předávali dál.

Vstupné na věž přijde návštěvníka na stokorunu. Podle Nováka se sem budou pouštět skupiny po deseti až 15 lidech. Podle sezony budou u vchodu a v pozorovatelně jeden až dva "uniformovaní příslušníci", kteří prý návštěvníkům poskytnou základní informace o historii místa.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video