OBRAZEM: Pieta u Českého rozhlasu připomněla vpád okupačních vojsk

  • 62
Česká republika si připomíná 41 let od okupace. Pět armád zemí Varšavské smlouvy - SSSR, Maďarska, Bulharska, Polska a NDR, překročilo československé hranice. Hlavní pietní akt proběhl před budovou Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici.

Před jednačtyřiceti lety, těsně před půlnocí 20. srpna 1968 a bez vědomí tehdejších státních orgánů, vpadly na území Československa vojáci zemí Varšavské smlouvy.

Vzpomínkový akt při příležitosti vpádu okupačních vojsk do Československa v srpnu 1968

Výročí okupace si v pátek připomínají mladé generace, pamětníci i politici. Před budovu Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici přišel premiér Jan Fischer, předseda sněmovny Miloslav Vlček, místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková a náměstek pražského primátora Rudolf Blažek.

"Celospolečensky ale i individuálně konfrontujme tyto události se svými dalšími osudy a hledejme v nich dobré poučení i pro dny další," řekl Fischer v krátkém projevu.

Politici položili věnce u připomínkových desek. Ministerský předseda vyzdvihl roli Českého rozhlasu při invazi pěti vojsk Varšavské smlouvy. Pietního aktu se účastnil také ředitel rozhlasu Richard Medek.

Vzpomínkový akt při příležitosti vpádu okupačních vojsk do Československa v srpnu 1968

Vzpomínkové akce budou probíhat celý den. Představitelé státu mají v 17:30 hodin položit věnce u pamětní desky ve Vinoři, v 18:00 hodin proběhne také mše za oběti totalitních režimů ve vinořském kostele Povýšení sv. Kříže.

Invaze si do konce roku 1968 vyžádala celkem 108 mrtvých, zhruba 500 těžce zraněných osob a další stovky lehce zraněných lidí. Některé oběti přinesl střet okupantů a neozbrojených demonstrujících lidí právě u rozhlasu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue