Oslava šíitského svátku ašúrá v Bahrajnu. Věřící si připomínají smrt mučedníka Husajna v bitvě u Karbaly v roce 680. (7. ledna 2008)

Oslava šíitského svátku ašúrá v Bahrajnu. Věřící si připomínají smrt mučedníka Husajna v bitvě u Karbaly v roce 680. (7. ledna 2008) - ašúrá, ashura, šíité, svátek | foto: Reuters

OBRAZEM: oslavy krvavého šíitského svátku ašúrá

  • 50
Svátek ášúrá, výročí úmrtí imáma Husajna, který zahynul v bitvě u Karbaly roku 680, si každoročně připomínají miliony šíitů po celém světě. Největší obřady se konají v Iráku, kde se jich od pádu režimu Saddáma Husajna, který tradice šíitského obyvatelstva potlačoval, účastní miliony poutníků.

Ulice íránských měst dnes zaplavila procesí šíitských muslimů, kteří si připomínali mučednickou smrt imáma Husajna, vnuka proroka Mohameda a syna chálífy Alího, zakladatele šíitské větve islámu. Mnoho účastníků procesí se rytmicky tlouklo do hrudi a ramena si bičovalo kovovými řetězy. To je jeden z nejviditelnějších rituálů provázejících tento svátek.

Pákistánští šíité se bičují čepelemi během oslav svátku ašúra v pákistánském Islámábádu. (7. ledna 2008)

V Teheránu řada mužů v procesích v pohnutí plakala. Ženy průvody věřících sledovaly z chodníků a balkonů. V čele procesí šli mladí muži nesoucí černé, zelené a červené vlajky. Černá značí smutek, zelená islám a červená symbolizuje mučednictví.

Do irácké Karbaly ležící asi 110 kilometrů jižně od Bagdádu, kde je mauzoleum imáma Husajna, přišlo podle oficiálních odhadů téměř dva miliony poutníků. Přicházeli většinou z Iráku, ale také z Íránu, Bahrajnu, Saúdské Arábie, Kuvajtu, Ománu, Pákistánu či Tanzanie.

Tisíce poutníků mává šíitskými vlajkami běhm oslav svátku ašúra v irácké Karbale. (7. ledna 2008)

"Má cesta sem byla aktem víry, snažíme se pomoci imámu Husajnovi zvítězit," řekl pětatřicetiletý Džuád z Iráku. Připomněl, že šíitské společenství každoročně znovu sehrává prohranou bitvu šíitů proti vojskům sunnitského chálífátu Umajjovců.

Tradice praví, že na konci bitvy u Karbaly byl poražený imám Husajn sťat a jeho tělo vojáci zohavili jako trest za to, že odmítl přísahat věrnost vítězi.

Oslava svátku ašúrá v Iránu. Muž předvádí scénu z bitvy u Karbaly z roku 680, během níž mučednicky zemřel imám Husajn. (7. ledna 2008)

Poutníci se bičují a uštědřují si rány šavlemi. To má symbolizovat jejich výčitky, že nedokázali Husajna zachránit.

Šestačtyřicetiletý Bašír Nadžím z Iráku ujišťuje, že se již devět let zraňuje na hlavě dlouhým nožem. "Nikdy jsem necítil bolest. Plním jen svou povinnost," říká oděn v tunice zbrocené krví.

Muž v Libanonu poklepává během oslav svátku ašúra, který slaví šíité, hlavu dítěte břitvou. (7. ledna 2008)

V irácké Karbale na bezpečnost věřících po řadě teroristických útoků z minulých let dohlíželo téměř 30 tisíc vojáků a policistů. V úterý irácké úřady zakázaly ženám vstup do čtvrti Kázimíja na západě Bagdádu, kde je nejvýznamnější šíitské mauzoleum v hlavním městě. Stalo se tak po nedělním sebevražedném útoku, při němž atentátnice zabila nejméně 35 lidí. - čtěte Sebevražedná atentátnice zabila u irácké mešity nejméně 35 poutníků

Bezpečnostní kontrola žen podle mluvčího bagdádských bezpečnostních sil trvá moc dlouho, a navíc není k dispozici dostatek policistek, které by ženy mohly prohledávat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video