Odlévání zvonů v pasovské dílně firmy Perner

Odlévání zvonů v pasovské dílně firmy Perner - Vlastní odlévání trvá asi patnáct minut, probíhá za úplného ticha a je vyvrcholením několikaměsíční práce. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

OBRAZEM: Obří zvon odlili za 310 sekund

  • 20
Tak velký zvon se v Česku naposledy objevil před druhou světovou válkou. Ve zvonařství Perner v německém Pasově odlili minulý pátek čtyřapůltunovou Pannu Marii, kterou 28. září vysvětí v Olomouci tamní arcibiskup. Podívejte se, jak vzniká zvon.
FOTOGRAFIE ZVĚTŠÍTE KLIKNUTÍM
(autor: Luděk Peřina, MAFA)

Příprava na odlévání zvonů v pasovské dílně firmy Perner

"Odlévání je téměř stav šoku, stoprocentně se soustředíte, vidíte jen kov," říká devětatřicetiletý Rudolf Perner, toho jména čtvrtý. Tradiční výroba zvonů se skládá ze 400 pracovních kroků. A vzniká něco, co není vidět - tón.

"Když děláte střechu, máte 500 tašek a jedna je špatná, vyměníte ji a střecha je v pořádku. Při odlévání spatříte výsledek až na konci: buď je dobrý, nebo ho můžete trochu poopravit, anebo je špatný. Ta tolerance je velmi malá, a tím je tato práce jedinečná," vysvětluje.

Příprava na odlévání zvonů v pasovské dílně firmy Perner

Práce na Panně Marii je pro něj prestižní, ačkoli odlévá zvony do celého světa. V Česku totiž žili jeho předkové už před 300 lety. "Je to velká čest pro firmu i moji rodinu. Moc mě těší, že jsme dostali důvěru," zdůrazňuje.

Perner: Napětí je tak silné, že necítíte popálení
Alles cool! Všechno skvěle! vyhrkne Rudolf Perner IV. a vůbec nevnímá potoky potu na čele. Je totiž stále ještě v transu, právě ve své pasovské dílně odlil čtyřapůltunový zvon Panna Maria pro olomouckou katedrálu. Že je napjatý, přiznává však už o den a pár hodin dříve, ve čtvrtek dopoledne.

Příprava na odlévání zvonů v pasovské dílně firmy Perner

"Na emocionální škále od jedné do deseti budu zítra asi na desítce. Při odlévání je to napětí někdy tak silné, že když vás popálí kousek kovu, tak si toho někdy všimnete až večer doma," popisuje Perner, zatímco ve staré kamenné peci za jeho zády zvonaři taví měděné kvádry.

Jáma je hluboká čtyři metry
Tři formy - na Pannu Marii, jedenapůltunový zvon Jan Sarkander, který ji v katedrále doplní, a třetí do Rakouska - jsou od středy zahrabané v jámě hluboké čtyři metry.

U pece stojí kolečko plné polen, topí se totiž pouze dřevem. Jen v noci na pátek zvonaři třikrát přihodí uhlí. Od čtvrtečního rána budují cihlové kanálky, jimiž bronz poteče, v pátek je plní žhavými uhlíky a čas od času provzdušní. Pár hodin před odléváním překoná teplota tisíc stupňů.

Příprava na odlévání zvonů v pasovské dílně firmy Perner

Jeden ze zvonařů se převléká z montérek do azbestového obleku, nasadí modrou přilbu a háže dovnitř cín, aby vznikla zvonovina.

"Nervózní nejsem, na to nemám čas," směje se ještě po tři čtvrtě na jedenáct Perner. O půl jedné, kdy přichází v azbestovém a žluté helmě, na níž má fixem napsané jméno, se už po jeho tváři mihne úsměv jen zřídka.

Samotné odlití zvonu sice trvá jen pár minut, ale jsou to ty rozhodující v celé půlroční přípravě. To už ve zvonárně stojí přes 20 lidí, kteří se na magický obřad přijeli autobusem podívat z Olomouce.

Odlévání zvonů v pasovské dílně firmy Perner

"Hodina takového žáru by ti vydala pro domácnost na celý rok," komentuje jeden z mužů při pohledu na pec. Perner v ní zrovna nahřívá dlouhou smrkovou tyč, s níž roztavený kov promíchá. Plameny ji olizují, takže během chvilky zčerná. "Používáme dřevo, protože popel z něj se drží na hladině a jde snadno odstranit," vysvětluje mi.

Vzápětí bere do kleští vzorový odlitek, zchladí ho, nechá třikrát spadnout na zem, poté rozbije kladivem, zastrčí do kapsy a ukáže zdvižený palec.
Může se začít. "Grüss Gott," zdraví všechny, během odlévání prosí o ticho a připomíná, že lít zvony v pátek je tradice - ve stejný den zemřel Kristus.

Odlévání zvonů v pasovské dílně firmy Perner

Ve jménu Božím, lijme!
Těsně před odpichem se všichni modlí Otče náš, Zdrávas Maria a olomoucký dómský farář Bohumír Vitásek prosí o požehnání. "Ve jménu božím, lijme," zavelí poté Perner a z otvoru uprostřed pece vyrazí jako žhnoucí láva vroucí kov připravenými stružkami a plní formy.

Jeden z deseti zvonařů měří čas na stopkách, Panna Maria je hotová za 310 sekund. Perner z tekoucího kovu vybírá dlouhou "naběračkou" černou strusku, další pomocí tyčí se špičatým hrotem střídavě zacpávají vtokové otvory na formách. Nakonec zasypou hladinu dřevěným uhlím.

Odlévání zvonů v pasovské dílně firmy Perner

Za deset minut, ve 13:35, je hotovo. Nesnesitelné vedro skoro nikdo nevnímá, všechny polapila zvonařská magie. I sochaře Otmara Olivu, který oba zvony zdobil. Střídavě se modlí a sleduje Pasovské při práci.

"Pociťuji klid, rád bych teď věděl, co se děje ve formě, to je to tajemství. Význam té věci nás převyšuje, dotýkáme se věčnosti. Jsem rád, že kamarádi viděli, jak vypadá zvonárna. Perner je dokonalý šéf, ostatní přesně vědí, o co jde. A su rád, že je tu moje drahá žena," říká Oliva rozechvěle bezprostředně po odlití.

Odlévání zvonů v pasovské dílně firmy Perner

Pro Pernera má páteční lití zvláštní význam. I proto, že před pár dny uplynulo 110 let ode dne, kdy se narodil jeho dědeček. "Napsal jsem kdysi báseň: Když zvoníš, zvoň radostně. Když zpíváš, opěvuj mír. Spojuj lidi v harmonii, dávej všem naději a nikdy neumlkni," recituje své osobní přání zvonům.

Venku začíná malá oslavná hostina. Ani ne čtvrt hodiny po odlití se začíná blýskat, zahřmí a přichází bouřka. Zvonům, které budou v jámě chladnout tři týdny, prší štěstí.

Odlévání zvonů v pasovské dílně firmy Perner

. Jak se dělá zvon

Postup od hliněné formy k bronzovému tělesu

Zrod zvonu je fascinující a současně namáhavý. Řemeslná preciznost, kombinovaná s tvořivostí a tvrdou prací, vede přes mnoho jednotlivých, po sobě následujících kroků k hotovému dílu – ke zvonu, jehož rozměry i zvuk byly předem dle přání určeny.

Po výpočtu takzvaného žebra (poloviční příčný řez zvonem), které má rozhodující vliv na velikost, váhu a zvuk zvonu, se zhotoví speciální šablona pro výrobu formy. Stavba zvonu začíná vyzděním cihlového jádra, které se obaluje několika postupně vysychajícími vrstvami hlíny.

Na toto jádro se nanáší "falešný zvon", z hlíny vytvořený přesný model zvonu, který má být později odlit. Na něm se nacházejí nápisy a ornamenty vyrobené z vosku a stearinu.

Jako poslední část formy vzniká – rovněž z mnoha vrstev hlíny – plášť, který do sebe pojme v negativu kontury "falešného zvonu". Vysušením hlíny pomocí dřevěného uhlí zmizí voskové nápisy a obrazy. Plášť může být vyzdvižen vzhůru. "Falešný zvon" dosloužil a je z jádra odstraněn.

Mezi jádrem a pláštěm vznikla dutina, která je při odlévání vylita kovem. Nasadí se koruna zvonu a část formy z hlíny. Obsahuje vtoky a výfuky, kterými se kov dostane do dutiny. Nyní je sestaveno jádro, plášť a koruna, vyplněny v jámě zemí a na povrchu země spojeny kanálovým systémem. Může se začít s litím.


Zvon Panna Maria

Za tři týdny vyzvednou zvonaři chladnoucí formy ze země, odstraní plášť, jádro a vyzkouší zvuk. Mezitím vyrobí srdce zvonu a stolici. Olomoucký arcibiskup Jan Graubner zvon vysvětí 28. září.

Zdroj: www.zvonyperner.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video