Německo truchlí za oběti řádění šíleného střelce na škole ve Winnendenu.

Německo truchlí za oběti řádění šíleného střelce na škole ve Winnendenu. | foto: Profimedia.cz

OBRAZEM: Německo se zahalilo do černého. Truchlí za oběti střelce

  • 9
Německo drží oficiální smutek za oběti masakru na škole ve Winnendenu. Sedmnáctiletý Tim Kretschmer tady 11. března zastřelil patnáct lidí. Smuteční bohoslužby se zúčastnila celá politická špička včetně kancléřky Angely Merkelové a prezidenta Horsta Köhlera.

Součástí dnešní bohoslužby ve winnendenském kostele sv. Karla Boromejského bylo čtení jmen jednotlivých obětí. Za každou z nich přinesla vždy dvojice školáků velkou svíci s křestním jménem a růži, které v emocionálním ceremoniálu za doprovodu varhanní hudby položila na oltář. Před koncem bohoslužby pronesli krátké modlitby zástupci policie, zdravotníků i komunálních politiků.

FOTOGRAFIE ZVĚTŠÍTE KLIKNUTÍM NA SNÍMEK.
(Autor: Reuters, Profimedia.cz)

Studenti zapálili v kostele za každou z obětí jednu svíčku

Během projevu při následném státním smutečním aktu bojoval prezident Köhler s třesoucím se hlasem a slzami poté, co znovu přečetl jména všech 15 obětí milovníka střelných zbraní a akčních počítačových her. "Každé dítě se narodilo nevinné. Když zemře dítě, umírá s ním i naděje a budoucnost," řekl prezident, jehož smuteční řeč byla plná otázek. "Děláme dost pro ochranu nás a našich dětí?" ptala se mimo jiné hlava státu.

Na smuteční bohoslužbu do Winnendenu dorazil kancléřka Merkelová (druhá zleva) a prezident Köhler (třetí zprava)

Smutečnímu aktu ve Winnendenu a okolí přihlížely desítky tisíc lidí prostřednictvím 15 velkoplošných obrazovek. Velká část se jich shromáždila na místním fotbalovém stadionu a dalších sportovištích. Další statisíce lidí mohly smuteční slavnost sledovat v televizi prostřednictvím přímého přenosu, který vysílala kromě zpravodajských televizních stanic na svém prvním programu i veřejnoprávní ARD.

Na smuteční bohoslužbu do Winnendenu dorazil kancléřka Merkelová (druhá zleva) a prezident Köhler (třetí zprava)

V celém Německu dnes den státního smutku symbolizují na vládních a obecních správních budovách už podruhé vlajky stažené na půl žerdi. V Bádensku-Württembersku se dnes rozezněly tisícovky kostelních zvonů.

Smuteční bohoslužba za oběti ve Winnendenu je přenášena i na obřím plátně

Kromě Köhlera a kancléřky Merkelové se smutečního obřadu zúčastnili představitelé všech parlamentních politických stran včetně sociálnědemokratického vicekancléře a ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera i regionální politici v čele s ministerským předsedou spolkové země Bádensko-Württembersko Güntherem Oettingerem. "Jedenáctý březen zůstane navždy smutným dnem v dějinách naší země," prohlásil v kostele Oettinger.

Německo truchlí za oběti řádění šíleného střelce na škole ve Winnendenu

Prezident Köhler a kancléřka Merkelová se dnes měli sejít s příbuznými obětí. Právě na ně a Oettingera se v otevřeném dopisu obrátili příbuzní pěti z winnendenských obětí. "Chceme, aby se v této společnosti něco změnilo a chceme přispět k tomu, aby se žádný druhý Winnenden nemohl odehrát," napsali rodiče v listu.

Německo truchlí za oběti řádění šíleného střelce na škole ve Winnendenu

Sedmnáctiletý Tim Kretschmer 11. března postřílel na své bývalé střední škole devět školáků a tři pedagožky. Další tři lidi zabil během následného útěku, na jehož konci si vzal život. Motiv jeho hrůzného činu zůstává nejasný a vyšetřovatelé na případu stále pracují.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video