Prezident Václav Klaus jmenoval na Pražském hradě novou vládu premiéra Petra Nečase. (13. července 2010)

Prezident Václav Klaus jmenoval na Pražském hradě novou vládu premiéra Petra Nečase. (13. července 2010) | foto: Michal Růžička, MAFRA

OBRAZEM: Milníky 46 dnů, během nichž se zrodila nová vláda

  • 1
Květnové volby do Sněmovny pořádně zamíchaly politickými kartami. Vyhrála ČSSD, ale strana přesto skončila v opozici. Zemi povede kabinet lídra ODS Petra Nečase, který si říká vláda rozpočtové zodpovědnosti. Připomeňte si ve fotografiích důležité či zajímavé momenty posledních 46 dnů.

Paroubek vyhrál i prohrál

Letošní volby byly přelomové. Navzdory všem průzkumům ČSSD s 22,1 procenta nevyhrála s takovým náskokem, jaký očekávala. Předseda Jiří Paroubek hned po skončení voleb oznámil svoji rezignaci se slovy, že prohráli obyčejní lidé.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek oznámil na tiskové konferenci strany svojí rezignaci. (29. května 2010)

Naděje na pravicovou koalici

Ihned se začalo spekulovat o tom, že sociální demokraté skončí v opozici. Naopak Petru Nečasovi se otevřela růžová budoucnost, jeho ODS slavila, přestože skončila s 20,2 procenta druhá. Naskytla se možnost vyjednat koalici s TOP 09 a Věcmi veřejnými.

Předseda ODS Petr Nečas si v mobilním telefonu čte blahopřejné textové zprávy. (29. května 2010)

"Oslava" ve Žlutých lázních

Večer po skončení voleb se oslavovalo ve Žlutých lázních, kam se kromě špiček pražské ODS sjeli i podnikatelé a lobbisté. Petr Nečas to nesl s nelibostí. "Byla to jen pařba," hájil akci i svou účast David Vodrážka.

Vlivnou buňku ODS v Praze 10 reprezentovali i starosta desáté městské části Vladislav Lipovský (vpravo) a tajemník úřadu MČ Praha 10 Martin Slavík. (29. května 2010)

Začínají koaliční námluvy

Předseda ODS Nečas hned po volbách rozhodil do TOP 09 i VV pozvánky ke koaličnímu jednání. Už 29. května se sešel s lídrem TOP 09 Karlem Schwarzenbergem, o den později pak s šéfem Věcí veřejných Radkem Johnem.

Schůzka vyjednávacích týmů koalice ODS, TOP 09 a VV.

Prezident přijal lídry stran

Záhy se do formování nové vlády vložil i prezident Václav Klaus, který si na Hrad pozval postupně všechny lídry stran. Začal s ČSSD a Bohuslavem Sobotkou, poté přijal na konzultaci ODS a Petra Nečase. Ten už si mezitím řekl o post premiéra.

Václav Klaus a Petr Nečas na Pražském hradě. (31. května 2010)

Sněmovna na podpatcích

Nově má Sněmovna 44 poslankyň. Žen se do dvousetčlenné Poslanecké sněmovny dostalo o 13 více než v roce 2006. Nejvíce je jich v TOP 09 a KSČM, nejméně v ČSSD.

Společné fotografování poslankyň v pražské Valdštejnské zahradě.

Kongres zamíchal pozicemi v ODS

V polovině června se ODS sešla na kongresu, kde si strana volila nové vedení. Úřadující lídr Nečas dostal od straníků z výkonné rady posvěcení k vedení partaje, první místopředsedkyní strany se stala Miroslava Němcová. Z vedení strany naopak úplně "vyletěl" dosavadní první místopředseda David Vodrážka.

Poražený David Vodrážka při projevu na kongresu ODS. (20. června 2010)

Odpočatý Paroubek, v čele Němcová

Nová Sněmovna se poprvé sešla 22. června na ustavující schůzi. Dorazil na ni opálený a odpočatý Jiří Paroubek, kterému zůstal post poslance. Na klubu se bavil jen s hokejistou Jiřím Šlégrem a po skončení schůze rychle odešel. Šéfkou Sněmovny se stala Miroslava Němcová z ODS.

Miroslava Němcová se stala první místopředsedkyní Poslanecké sněmovny.

Křesla si rozdělili během jediné noci

Poslední červnový den se zrodila nová vláda, a to po dlouhém nočním jednání. Na rozdíl od Sněmovny v ní nebude sedět ani jedna žena. "Na můj vkus je to příliš maskulinní složení vlády České republiky, vidím to jako problém, nicméně v té kombinaci resortů se nominace takto jednostranně genderově vybarvily," uvedl premiér Nečas.

Ministři Nečasovy vlády

Svatba na politickém poli

Politické dění okořenil sňatek dvou špiček Věcí veřejných Kateřiny Klasnové a Víta Bárty. Místopředsedkyně Sněmovny a ministr dopravy tak povýšili osmiletý vztah na manželství. Vzali se na luxusním zámečku Mcely. Střet zájmů v politice pár odmítl, zapravdu jim dali i politologové.

Svatební fotografie Víta Bárty s Kateřinou Klasnovou

Koaliční smlouva podepsána

O dva dny později, v pondělí 12. července, podepsali lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných koaliční smlouvu. Zavázali se v ní zejména k boji s dluhy a korupcí. Dokument má 55 stran.

Koaliční smlouva mezi ODS, TOP 09 a VV

Fischer a spol. se loučí

Pár hodin před podpisem koaliční smlouvy se naposledy sešel kabinet Jana Fischera. Vláda už neprojednávala důležité body, ministři především informovali o svých resortech. Poté úřednická vláda povečeřela ve Sněmovně s šéfkou Miroslavou Němcovou.

Slavnostní večeře končící úřednické vlády. (12. července 2010)

Prezident jmenuje novou vládu

O den později prezident Václav Klaus jmenoval vládu Petra Nečase. Ministři si poté postupně převzali jednotlivé resorty. "Moc bych si přál, abyste nebyli jen správci svých resortů. Přeji vládě jako celku úspěch, vynasnažím se maximálně být vládě nápomocen," řekl prezident Václav Klaus poté, co ministři složili slib. O důvěru požádá Nečasův kabinet poslance 10. srpna. Při nástupu nových ministrů se největší pozornosti těšil Radek John, jehož na vnitru uvítal náměstek Komorous; končící šéf resortu Pecina odjel na dovolenou.

Nový ministr vnitra Radek John a náměstek bývalého ministra Peciny Jiří Komorous. (13. července 2010)

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video