Na jednom ze záběrů, které zveřejnila například televizní stanice CBS News, je vidět pták na pobřeží Louisiany, jenž je promáčený ropou natolik, že se téměř nemůže hýbat a stal se bezmocnou hříčkou mořských vln. Na dalším snímku lze pod nánosy ropy tušit pelikána.
Fotografie zvětšíte kliknutím
autor: AP
Dá se říct, že to jsou svým způsobem průlomové záběry. Ještě nedávno si fotografové a další novináři stěžovali na to, že jim americké úřady i společnost BP brání v přístupu do nejpostiženějších oblastí. Týdeník Newsweek podotkl, že obrazové informace z místa jsou přitom klíčové pro to, aby se na problém i jeho řešení zaměřila pozornost veřejnosti.
Pro tu dosud únik ropy v Mexickém záběru symbolizovaly především záběry podvodní kamery na poškozené těžební zařízení, z něhož surovina uniká, popřípadě byly k dispozici snímky ze zasažených mokřad louisianského pobřeží či letecké záběry skvrny na otevřeném moři.
Newsweek připomněl, že v případě katastrofálního úniku ropy z tankeru Exxon Valdez v roce 1989 naopak obrázky mrtvých ryb, ptáků a pobřeží zakrytého ropou během několika dní způsobily celonárodní pozdvižení a kritiku společnosti Exxon. Firma čelila i bojkotu. V případě poškozeného vrtu společnosti BP dosud takové fotografie chyběly.
Ropa přitom do zálivu uniká už sedmý týden. Těžební firma provádí několikátý pokus o nápravu situace - pokouší se únik alespoň zmírnit a odsávat ropu speciálním uzávěrem, který nasadila na poškozené místo.
Riskantní postup ale podle dosavadních informací amerických médií nepřinesl výrazný pokrok. Je tak možné, že se problém nepodaří vyřešit až do srpna, kdy by měly být hotové pomocné vrty na snížení tlaku v ložisku, z něhož ropa uniká.
Hodnota společnosti BP mezitím na burze dramaticky klesá a spekuluje se o tom, že by jejímu šéfovi Tonymu Haywardovi mohla zlomit vaz. Manažer se navíc musel omlouvat za svá necitlivá slova, že si přeje, aby se mu vrátil starý život.
Chci svůj život zpět, řekl šéf těžařůAmeričtí rybáři nevěřili vlastním uším |
Kritiku sklidil jak od rybářů, kterým hrozí, že se budou muset navždy rozloučit se svou obživou i životním stylem, tak od příbuzných 11 zaměstnanců společnosti, kteří zahynuli při havárii na plošině Deepwater Horizon, jež stála na počátku nynější ekologické katastrofy.
Únik kvůli svému rozsahu i délce představuje stále větší problém pro amerického prezidenta Baracka Obamu. Šéf Bílého domu je terčem rostoucí kritiky. Je mu vytýkáno, že problém od počátku podcenil a že vůči společnosti BP nevystupoval dostatečně razantně.
Bílý dům podobná obvinění odmítá. Je nicméně fakt, že Obama v poslední době vůči BP ve svých prohlášeních výrazně přitvrdil. Ministr spravedlnosti Eric Holder tento týden rovněž oznámil, že únik již je předmětem kriminálního vyšetřování.
Ropná katastrofa v Mexickém zálivuObří ropnou skvrnu v Mexickém zálivu má na svědomí výbuch na plošině Deepwater Horizon 20. dubna. Při neštěstí zahynulo 11 lidí, plošina zmizela v hlubinách a do moře unikají od té doby dva až tři miliony litrů ropy denně.
USA označují ekologickou katastrofu za nejhorší ve svých dějinách. Nejhůře je zatím postižená Louisiana, kde ropa zamořila na 250 kilometrů břehu, uhynuly tam stovky zvířat a místní lidé (hlavně rybáři a podnikatelé v turistickém ruchu) ztrácejí obživu. Vítr zahnal mazlavou látku i na sever a skvrna zasáhla ostrovy při pobřeží států Alabama a Mississippi a blíží se k pobřeží severozápadní Floridy. |