Ničivá vlna tsunami se valí na japonské město Natori...a stejné místo o 3 měsíce později

Ničivá vlna tsunami se valí na japonské město Natori...a stejné místo o 3 měsíce později | foto: Profimedia.cz

OBRAZEM: Jak vypadají zpustošená místa v Japonsku čtvrt roku po tsunami

  • 39
Na Japonsko udeřilo před čtvrt rokem páté nejsilnější zemětřesení historie. Silné otřesy probudily až desetimetrovou tsunami, která smetla stovky kilometrů východního pobřeží ostrova Honšú. Živly si dosud vyžádaly přes 15 tisíc obětí, přes osm tisíc lidí se ale ještě pořád pohřešuje.

Zemětřesení o síle devět stupňů mělo ohnisko v oceánu 130 kilometrů východně od přístavu Sendaj a ostrov Honšú posunulo o 2,4 metru. Otřesy pocítili i obyvatelé 300 kilometrů vzdáleného Tokia. Varování před tsunami platilo pro celé Tichomoří a vlna si vyžádala jednu oběť i ve vzdálené Kalifornii.

Vlnou tsunami zničené japonské město Otsuči...

...a stejné místo o 3 měsíce později

Zemětřesení a tsunami si zatím vyžádalo 15 373 mrtvých a 8200 lidé úřady stále pohřešují. Přes pěti tisíc lidí utrpělo zranění. Asi 100 tisíc lidí se stále nachází v evakuačních centrech.

Obchodní centrum v japonském Otsuči...

...a stejné místo o 3 měsíce později

Třetí největší ekonomiku světa postihla nejhorší krize od druhé světové války. Náklady na obnovu země odhadla japonská vláda až na 310 miliard dolarů (5,4 bilionu korun). Ztráty v průmyslu způsobilo mimo jiné uzavření továren a rafinerií v důsledku odstávek proudu a zastavení produkce závodů, především automobilek.

Vlnou tsunami zničené japonské město Rikuzentakata...

...a stejné místo o 3 měsíce později

Tsunami poškodilo chladicí systémy tří elektráren, situace se nejvíce vyhrotila ve Fukušimě 1, kde začala unikat radiace. Havárie je jednou z nejhorších v historii, japonská agentura pro jadernou bezpečnost 12. dubna zvýšila její závažnost na nejvyšší - sedmý stupeň škály INES (dosud byl tento nejvyšší stupeň udělen jen katastrofě v Černobylu).

Vlnou tsunami zničené japonské město Kesennuma...

...a stejné místo o 3 měsíce později

Z okruhu 20 kilometrů od Fukušimy 1 bylo evakuováno na 70 tisíc lidí, od 21. dubna platí do této oblasti zákaz vstupu. Minulý týden naměřil robot v budově prvního reaktoru rekordní úroveň radiace 4000 milisievertů za hodinu.

Vlnou tsunami zničené japonské město Kesennuma...

...a stejné místo o 3 měsíce později

Podle společnosti TEPCO v elektrárně nadále zůstává přes 100 tisíc litrů vysoce radioaktivní vody. Práce na stabilizaci reaktorů nadále pokračují. Radioaktivita se u elektrárny objevila kromě moře i v pitné vodě a rostlinách, kontaminace ale bezprostředně neohrožovala lidské zdraví.

Vlnou tsunami zničené japonské město Onagawa...

...a stejné místo o 3 měsíce později

Nepatrné a zdraví neohrožující množství radioaktivních prvků bylo dva týdny po zemětřesení naměřeno v Tichomoří, Severní Americe a na Islandu, stopové množství radioaktivity se objevilo i na území Česka, ve Švédsku, Finsku, Polsku a Bulharsku.

Vlnou tsunami zničené japonské město Otsuči...

...a stejné místo o 3 měsíce později

Společnost TEPCO v dubnu představila plán řešení jaderné krize, který předpokládá stabilizaci situace do devíti měsíců a začala s vyplácením odškodného evakuovaným. Každá domácnost dostane pro začátek milion jenů (200 tisíc korun).

Ničivá vlna tsunami se valí na japonské město Natori...

...a stejné místo o 3 měsíce později

Japonsko po havárii upustilo od dosavadního plánu zvýšit podíl jaderné energie na energetickém mixu v zemi ze současných 30 na 50 procent do roku 2030 a kvůli hrozícímu zemětřesení zavřelo jadernou elektrárnu Hamaoka. Svět většinou reagoval na havárii ve Fukušimě kontrolou svých jaderných reaktorů a posouzením plánů na rozvoj jaderné energetiky.

Vlnou tsunami zničený japonský přístav Higašimatsušima...

... a stejné místo o tři měsíce později

Německá vláda ale schválila uzavření všech jaderných elektráren do roku 2022, ukončit provoz v pěti svých jaderných elektrárnách chce do roku 2034 také Švýcarsko.

Základní škola v japonské Okawě po tsunami...

...a stejné místo o 3 měsíce později

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video