Vizualizace nových náplavek kolem Pražského mostu v Hradci Králové

Vizualizace nových náplavek kolem Pražského mostu v Hradci Králové | foto: Žárovka Architekti

OBRAZEM: Hradec se zhlédl v Paříži, chce náplavky jako na Seině

  • 11
Architekti představili ambiciózní projekt pro břehy Labe v Hradci Králové. Město chce na dosud málo využívané a poměrně nevzhledné náplavky dostat více lidí. Vzniknou tam místa pro piknik i procházky. Autoři se inspirovali na Seině v Paříži.

"Náplavky na Seině jsme navštívili a některé prvky jsme v menším měřítku využili," říká architekt Pavel Zadrobílek. Stavět by se mělo začít příští rok v březnu a na podzim by na zrekonstruované náplavky mohli vyrazit první návštěvníci.

Na místech, která v současnosti využívá jen pár rybářů, vznikne nový prostor pro odpočinek studentů z okolních škol i lidí pohybujících se v centru Hradce.

Nejvíc živo by mělo být u Pražského mostu. "Na náměstí Svobody, kde budou dva nové vstupy na náplavky, je vyústění pěší zóny, budova univerzity a blízko jsou střední školy. Předpokládáme tedy, že nové vstupy budou hojně využívány," vysvětluje architekt.

Vizualizace nových náplavek kolem Pražského mostu v Hradci Králové

Současná podoba náplavek kolem Labe v Hradci Králové

Nově zrekonstruované náplavky budou v budoucnu sloužit nejen jako korzo nebo odpočinková zóna, ale město je zapojí i do oblíbených akcí pořádaných na nábřeží.

Všechny lavičky, odpadkové koše i osvětlení budou muset splňovat přísné požadavky Povodí Labe. "Náplavka je z právního hlediska součástí koryta řeky, vztahují se na ni tedy jiné předpisy. Je třeba počítat s tím, že přes ni může projít povodeň," říká spoluautor projektu Vladimír Šolc. Lavičky tedy budou navrženy tak, aby přežily i případný náraz předmětů nesených velkou vodou.

Žádná ze staveb, které architekti na náplavky navrhnou, nesmí bránit průchodu povodně. "Museli jsme výpočtem prokázat, že novými schodišti nebudeme snižovat průtok v Labi," dodává Šolc.

Rekonstrukce labských náplavek

Na pravém břehu řeky vzniknou nové travnaté plochy pro pikniky a dlážděné korzo s lavičkami a osvětlením. Rekonstruovat se bude část od Hučáku k Tyršovu mostu. Náplavka za Tyršovým mostem, u níž je přístaviště parníčků, zůstane v původním stavu. Začátek stavebních prací je naplánován na březen 2012, hotovo by mělo být v září 2013.

Lavičky z kamene nebo betonu budou zapuštěny do země, s jejich ukotvením do opěrné zdi památkáři nesouhlasili. "Regulace řeky vznikala v době opevňování města a opěrná zeď je památkově chráněná. Lavičky se jí nesmí ani dotýkat," vysvětluje Zadrobílek.

Zvláštní upevnění bude mít i dlažba na náplavkách. Kamenné kostky budou uloženy pevněji, než je tomu na chodnících, aby je případná velká voda nevymlela.

U vstupu z náměstí Svobody budou i dva odpočinkové trávníky. "Na náplavce sice moc místa není, ale navrhli jsme tam travnaté plochy, na nichž si lidé budou moci udělat piknik a vnímat odtamtud řeku z úplně jiného horizontu," líčí Zadrobílek.

Architekti před lety zvažovali, že by po náplavce vedla cyklostezka. To se však nelíbilo dopravním expertům, jimž se zdály nebezpečné některé rohy, za něž není vidět.

Atmosféru přístaviště bude dokreslovat osvětlení v podobě malých pilířů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video