Lístek na nejistou cestu do Evropy stojí jmění.

Lístek na nejistou cestu do Evropy stojí jmění. | foto: Profimedia.cz

OBRAZEM: Do Evropy míří rekordní počet imigrantů

  • 106
Zatímco Evropané se jezdí na Kanárské ostrovy rekreovat, Afričané v nich vidí bránu k lepšímu životu. Letos jich k břehům souostroví dorazil rekordní počet. Španělsko a Evropská unie se chtějí přílivu imigrantů bránit - nasazují lodě i vrtulníky.

Hlavní důvod, proč se tisíce mladých mužů vydávají na nejistou pouť Atlantikem, je nezaměstnanost. "Je vám 28 let a očekává se, že budete podporovat rodinu. Přitom ale rodina podporuje vás, protože práci není možné sehnat," řekl americké rozhlasové stanici NPR Mohammed Mben ze senegalské vesnice Charoi.

Imigranti

Jeho sousedka Oulenja Mohammedova slova potvrzuje. Tři blízké továrny se zavřely a v moři, které zbývá k obživě, mnoho ryb není. "To je důvod, proč opouští své domovy. Ne proto, aby se utopili, ale proto, aby pomohli svým rodinám," tvrdí Oulenja.

Podle učitele Serimby má ale senegalský exodus ještě další důvod. Mladí touží po luxusu a mají pocit, že pokud nemají peníze, zůstávají mimo společnost. "Vzpomínám si na amerického rappera 50 Centa, který říká ´Měj peníze, nebo zemři vyčerpaný´. Myslím, že tohle je filosofie mladých. Když zemřeš, je to jedno. Hlavní je mít peníze a když je nemáš, nejsi ve společnosti nic," říká.

Imigranti

Cesta do Evropy je v každém případě riskantní podnik. Imigranti se vydávají do vln Atlantiku na vratkých lodích, takzvaných "cayucos", a mnoho z nich zaplatí za cestu nejen tisíci dolarů, ale i životem.

Mořské proudy nedávno zanesly loď, která měla ze Senegalu namířeno na dvanáct set kilometrů vzdálené Kanárské ostrovy, až do Karibiku. Než loď přistála u Barbadosu, zemřelo 11 lidí.

Imigranti

I přes nebezpečí se vydává na cestu stále víc mladých Afričanů. U italského ostrova Lampedusa přistálo během prvního pololetí 178 plavidel s více než deseti tisíci lidmi. Úřady na Kanárských ostrovech nahlásily dokonce 15 500 osob od začátku roku. Je to víc než za celý rok 2002, který byl zatím z hlediska počtu imigrantů rekordní.

Africké státy se snaží situaci řešit, ale nemají dostatečné kapacity. Senegalský policejní důstojník pro rádio NPR přiznal, že sice hlídkují na pobřeží, ale kdo chce, v odplutí mu nic nezabrání. Vláda se alespoň snaží vytvářet programy, které mají mladé přimět, aby zůstali doma, většinu z nich ale prý vládní iniciativa nepřesvědčila.

Imigranti

Proti imigraci se vehementně brání Španělsko, které je nejčastější destinací afrických zlatokopů. Místopředsedkyně vlády Teresa Fernandez de la Vega v Bruselu mluvila o "nouzovém stavu" a dostalo se jí slyšení. Dneškem začíná u afrických břehů minimálně dvouměsíční operace, která má zajistit, aby se už do Evropy nedostala ani myš.

Operaci koordinuje Evropská agentura pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU (FRONTEX). FRONTEX rozmístí italské a portugalské lodě a italská a finská hlídková letadla. Připojí se ke dvěma španělským plavidlům a dvěma vrtulníkům, které u afrických břehů už hlídkují.

Bojem proti mužům na loďkách ale Evropa možná vede jen symbolický boj. Italská vláda totiž potvrdila, že velká většina imigrantů vstupuje do Itálie s platným vízem a zůstává v zemi i po jeho propadnutí.

Mapka - Hlavní migrační cesty z Afriky do Evropy


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video