Oslavy výročí konce berlínské blokády na letišti Tempelhof - hlavní hala (12. května 2009)

Oslavy výročí konce berlínské blokády na letišti Tempelhof - hlavní hala (12. května 2009) | foto: Reuters

OBRAZEM: Berlín po 60 letech vzpomínal na „rozinkové bombardéry“

  • 8
Tisíce lidí si německé metropoli připomněly 60 let od výročí ukončení berlínské blokády. Tou Sověti chtěli město připojit ke svému impériu ve střední a východní Evropě. Spojenci ale jejich záměr zmařili nevídaným leteckým mostem, kterým do fakticky obleženého města dostali téměř 2,5 milionu tun zásob.

Zdrojem všech snímků je Reuters. Fotografie zvětšíte kliknutím.

Na loni na podzim zavřeném letišti Tempelhof v Berlíně se sešly davy lidí. Přišli uctít na sto dvacet britských, francouzských a amerických leteckých veteránů.

Ti - spolu s letci z dalších zemí Commonwealthu (Kanady, Nového Zélandu, Austrálie a Jižní Afriky) před 60 lety uskutečnili největší letecký most v dějinách. Na 278 tisíc letů do Západního Berlína, demokraticky spravovaného ostrůvku v srdci sovětské okupační zóny Německa, dopravilo téměř 2,5 milionu tun jídla, léků, uhlí a dalších zásob.

Oslavy výročí konce berlínské blokády na letišti Tempelhof - bývalí letci (12. května 2009)

"Piloti byli hrdinové, kteří si zaslouží naši hlubokou vděčnost za čin bezprecedentní solidarity. Jejich služba zajistila svobodu Západního Berlína," řekl dnes starosta Berlína Klaus Wowereit o leteckém mostu, který označil za "lidský a technologický skvost".

Oslavy výročí konce berlínské blokády na letišti Tempelhof (12. května 2009)

Ve špičce bylo letecké zásobování tak organizované, že na Tempelhofu přistávala letadla každou minutu. Piloti pamatovali i na německé děti a nad letištěm vyhazovali z oken různé sladkosti. Němci, kteří ještě před několika lety trpěli spojeneckými nálety, jejich letadla proto překřtili na "rozinkové bombardéry".

Zprávy o cukrátkách pršících z nebe se brzy rozkřikly. K pilotům, kteří dětem shazovali, co sami fasovali, se přidali i jiní dárci ze světa. Vzpomínku na zásobování sladkostmi dnes připomněl shoz čokolády z jednoho z původně využívaných letadel.

Oslavy výročí konce berlínské blokády na letišti Tempelhof - hlavní hala (12. května 2009)

Intenzivní zásobování se neobešlo bez nehod. Zemřelo při nich 39 britských a 31 amerických letců, jejichž jména nese památník před letištěm. Místo, kde dříve nepřetržitě hlučely letecké motory, se po oslavách opět ponoří do ticha. Provoz zde skončil loni v říjnu a osud letiště zatím není určen. - o uzavření slavného letiště čtěte zde

Oslavy výročí konce berlínské blokády na letišti Tempelhof - hlavní hala (12. května 2009)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video