Obrana Turecka: Jednání pokračují

Brusel - Noční politické rozhovory a další kolo jednání. Tak vypadá situace v bruselské centrále Severoatlantické aliance. Dopoledne se členové Severoatlantické rady znovu pokusí dosáhnout konsenzu a schválit vojenské přípravy na obranu Turecka před možným protiúderem iráckého režimu. Pokračuje tak kolotoč pondělních jednání, při kterém členské státy Francie, Německo a Belgie zablokovaly přípravy na ochranu Turecka.
Francie, Německo a Belgie v pondělí ráno podle očekávání vetovaly návrh pověřit Vojenský výbor NATO přípravou konkrétních plánů na vojenskou pomoc Turecku jako prevenci pro případ jeho napadení ze strany Iráku.

Turecko okamžitě požádalo o konzultace článku 4 Washingtonské smlouvy, který nařizuje konzultace, pokud o ně požádá členský stát, který se cítí být ohrožen. Stalo se tak vůbec poprvé v historii Aliance.

Na neúspěšná jednání a naléhavou žádost o pomoc ze strany Turecka reagovaly mezitím Spojené státy.

USA: Můžeme plánovat i bez NATO
Jak prohlásil v reakci na situaci v Bruselu americký ministr obrany Donald Rumsfeld, zablokování příprav na ochranu Turecka pro případ, že by se tato země stala terčem útoku Iráku v případné protiirácké válce, nijak neoddálí samotnou možnost této války.

ČLÁNEK 4 Washingtonské smlouvy
Smluvní strany budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli smluvní strany.

Jeho slova podpořil rovněž americký prezident George Bush, když ubezpečil, že hluboké neshody uvnitř Aliance nikterak neodradily Spojené státy od možného válečného konfliktu v Zálivu.

"Jsme zavázáni vůči budoucím generacím, ujistit se, že Saddám je zcela odzbrojen," prohlásil na tiskové konferenci v Bílém domě Bush. Jak dodal, Spojené státy jsou připraveny stanout v čele protiirácké koalice.

Spojené státy již několikrát vzkázaly: Je povinností Severoatlantické aliance nabídnout Turecku pomoc pro případ možné války proti Iráku....celý článek čtěte ZDE

Video