Ministři zahraničí zemí NATO v Bruselu projednávali hned několik zásadních témat.

Ministři zahraničí zemí NATO v Bruselu projednávali hned několik zásadních témat. | foto: Reuters

Obnovíme styky s Moskvou, shodli se ministři NATO

  • 16
Severoatlantická aliance se v Bruselu shodla na dalším "oteplení" vztahů s Ruskem. Ministři zahraničí rozhodli, že NATO obnoví formální styky s Moskvou. Aliance je přerušila loni v létě v reakci na postup Moskvy v ozbrojeném konfliktu s Gruzií.

"Shodli jsme se na podobě dohody, na základě které obnovíme vztahy mezi Ruskem a NATO, jak nejdříve to bude možné," uvedl slovenský ministr Miroslav Lajčák.

"Vztahy budou na ministerské úrovni znovu navázány v co nejkratším termínu po dubnovém summitu NATO," upřesnil šéf Aliance Jaap de Hoop Scheffer. "Rusko je globální hráč. Není možné s ním nemluvit," dodal.

Vrcholná schůzka Aliance se uskuteční 3. a 4. dubna v Německu a ve Francii. Pak bude podle prohlášení NATO možné hovořit s Ruskem i na ministerské úrovni.

Za Česko se schůzky zúčastnil Karel Schwarzenberg. Mezi šéfy diplomacií členských zemí Aliance poprvé zasedla nová americká ministryně Hillary Clintonová.

"Jednoduše musíme najít cesty, jak s Ruskem spolupracovat v oblastech společných zájmů, jako je například pomoc lidem v Afghánistánu," uvedla Clintonová.

Šéfku americké diplomacie čeká zítra první oficiální schůzka s jejím ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Výsledek dnešního jednání podle ní vylepší atmosféru jejich ženevského setkání.

Udobření s Ruskem komplikovala Litva

Jednání o "oteplení" vztahů mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem neprobíhala hladce. Dohodu komplikoval postoj Litvy, která se nejprve postavila proti obnovení formálních vztahů.

"Jsem si jistý, že dosáhneme shody," předeslal český ministr Karel Schwarzenberg. Podle něj obnovení vztahů podporovalo i Česko. "Rusko nelze ignorovat," řekl.

Moskva dnešní rozhodnutí ministrů NATO přivítala. Ruské ministerstvo zahraničí v reakci uvedlo, že "toto rozhodnutí je krokem správným směrem".

Jedním z hlavních témat schůzky byly americké úvahy o možném zapojení Ruska do protiraketové obrany. Aliance už několik měsíců pokračuje v debatě o vybudování vlastního systému protiraketové obrany, který se však bude opírat o systém USA, tedy i o americký radar v Česku a základnu antiraket v Polsku. - Clintonová doufá, že přesvědčí Rusko ke spoluúčasti na štítu

Oteplení vztahů se čekalo

Vztahy NATO a Ruska byly po loňské ruské invazi do Gruzie doslova na bodu mrazu. NATO tehdy okamžitě vyzvalo k ukončení bojů a ke stažení ruských jednotek a zrušilo některá společná cvičení a další projekty spolupráce. Vzájemné vztahy se sice podle expertů koncem roku zlepšily, ale Aliance dala jasně najevo, že sbližování bude opatrné. - Clintonová: Začněme s Ruskem znovu

Už před schůzkou ale vše nasvědčovalo tomu, že Aliance obnovení vztahů na zasedání podpoří. "Generální tajemník doufá, že zítřek povede k rozhodnutí obnovit formální setkání v rámci Rady NATO - Rusko," citovala ČTK v předvečer schůzky mluvčího NATO Jamese Appathuraie.

Také Moskva před týdnem avizovala, že během zvláštního zasedání Rady NATO - Rusko chce členům Aliance vysvětlit svůj postoj k událostem, které loni v srpnu vedly ke konfliktu s Gruzií, a také osvětlit plán zřídit v Abcházii a Jižní Osetii vojenské základny. - Rusko chce vysvětlit zemím NATO, co se stalo v Gruzii

Scheffer i Lajčák nicméně dnes po schůzce zdůraznili, že obnovení formálních jednání s Ruskem neznamená, že by Aliance uznala události, které se loni mezi Ruskem a Gruzií odehrály. Jde prý však hlavně o to, vytvořit prostor k dialogu o věcech, které NATO a Rusko spojují.

Scheffer zmínil například boj proti terorismu, zajištění bezpečnosti v Afghánistánu či úsilí bránit šíření zbraní hromadného ničení, uvedla ČTK.

, natoaktual.cz,

Video