Obnova teras je stále v nedohlednu

  • 3
Barrandov - Chátrající barrandovské terasy, kdysi vyhledávaný cíl Pražanů, se minimálně v příštích měsících rozhodně nedočkají nové podoby. Majitelka barrandovských teras, prezidentova manželka Dagmar Havlová, včera představila studii na využití celého areálu, která s největší pravděpodobností zůstane pouze na papíře. Studie sice vyhovuje přísným podmínkám památkářů, má však jednu zásadní vadu - zatím neexistuje nikdo, kdo by chtěl do ní investovat peníze.

Investor, který byl ochoten do obnovy teras investovat potřebnou půl miliardu korun, do projektu nepůjde. Dagmar Havlová bude muset zřejmě hledat dále.

Havlová před rokem sestavila konzultační radu, složenou z architektů, historiků, zástupců ministerstva kultury a města. Důvod? Odborníci jí měli pomoci s přípravami rekonstrukce teras. "Absolvovali jsme desítky jednání s komerčními společnostmi, které měly zájem do rekonstrukce barrandovského komplexu vložit finanční prostředky," tvrdil včera člen poradního sboru a současně ředitel Správy Pražského hradu Zdeněk Synáček.

Obnova teras by totiž podle odhadů měla přijít asi na půl miliardy korun, jimiž majitelka objektu podle svých slov nedisponuje. Jako vhodného partnera vytipovala rada společnost ING Real Estate Central. Ta financovala například stavbu Zlatého Anděla na Smíchově.

Následně architekt Jiří Štiřičný vyprojektoval studie, jenž počítají ze zachováním všech původních objektů na barrandovské skále. "Snažili jsme se navázat na to, čím barrandovské terasy kdysi byly," řekl Štiřičný. Navíc měl přibýt hotel s kapacitou šedesáti lůžek, který měl být schovaný pod terasami. "Aby se vložené investice vrátily do dvanácti let, musel by však hotel disponovat minimálně 140 lůžky," uvedla  Dagmar Havlová.

Zároveň prohlásila, že o možnostech využití barrandovského komplexu jednala s představiteli mezinárodních hotelových komplexů Hilton či Marriott. Památkáři dosud striktně požadovali, aby se obnova teras co nejvíce přiblížila dřívějšímu historickému stavu. "Tyto podmínky jsme stanovili dřív, než vznikl samotný projekt, abychom prozkoumali využitelnost komplexu a zjistili, jak dál postupovat," uvedl Pavel Jerie ze Státního ústavu památkové péče.

Podle něho je zřejmé, že pokud barrandovské terasy nedostanou novou náplň, rozpadnou se postupně přímo před očima. "Bez rozsáhlé transformace to rozhodně nepůjde," soudí Jerie. "Tady nejsme v organizmu Starého Města a prioritou je zachránit, co se dá," konstatoval Michael Zachař z Pražského ústavu památkové péče.

Nyní tedy vše závisí na tom, kam až budou památkáři ochotni ustoupit, aby finančně náročná rekonstrukce byla pro investora rentabilní. "Celá věc je mnohem složitější, než se jeví Pražanům, kteří by tady rádi co nejdříve začali chodit na kávu," řekl ředitel Synáček. O boj s časem podle něho rozhodně nepůjde. "Památka, do které čtyřicet let nikdo neinvestoval, je v tak špatném stavu, že z původní konstrukce zřejmě zůstane pouze železobetonový skelet a vše ostatní se bude muset zbudovat znovu," dodal.

Barrandovské terasy a problémy s bazénem
Dagmar Havlová se vlastníkem barrandovských Teras stala letos v květnu, kdy za více než 20 milionů korun odkoupila od své švagrové zbývající polovinu.  Manželce prezidentova bratra Ivana Dagmar Havlové však pořád patří bazén, který v roce 1994 získala od Vodních staveb za devět set tisíc a dnes připomíná spíše prales. Podle mínění prezidentovi choti její švagrová kalkuluje, že rekonstrukce dalších objektů prodejní cenu bazénu znásobí. Přesto už stávající studie počítají s jeho využitím pro rehabilitační účely.

Dagmar Havlová si prohlédla areál Barrandovských teras a představila projekt na jeho další využití. (18. září 2001)

Dagmer Havlová naslouchá při prezentaci obnovy Barrandovských teras architektovi Jiřímu Střiteckému. (19. září 2001)

Dagmar Havlová prochází interiéry barandovských teras s hlídačem Zdislavem Crhou. (19. září 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video