Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Oblohu v noci rozzáří meteorický roj Leonidy, konkurovat jim bude Měsíc

  • 32
Pokud nebude dnes v noci zatažená obloha, mají lidé možnost pozorovat meteorický roj Leonidy, který vrcholí dnes přesně ve 20:15 středoevropského času. Ve vrcholné fázi může podle astronomů proletět kolem dvacet meteorů za hodinu. V první polovině noci však může pozorování rušit Měsíc.

Protože Měsíc zapadá až ve 2:39, bude pro pozorování vhodnější spíše druhá polovina noci, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti. Leonidy mohou lidé pozorovat až do neděle 21. listopadu.

Leonidy dostaly název podle latinského pojmenování souhvězdí Lva - Leo, kde se nachází takzvaný radiant roje, tedy místo, odkud meteory zdánlivě vyletují. Původcem Leonid je kometa 55P/Tempel-Tuttle. Výjimečně se Leonidy projevují meteorickými dešti, při nichž jsou vidět stovky i tisíce padajících hvězd za hodinu. Bylo tomu tak v letech 1833, 1866 a 1966.

Naposled byl roj velmi aktivní v roce 2002. Tehdy astronomové pražské Štefánikovy hvězdárny uvedli, že jich při pozorování ve Chřibech napočítali 5 tisíc kusů za hodinu. Příští meteorický déšť Leonidů astronomové podle Suchana očekávají až v roce 2098.

Meteory, tedy světelné efekty, vznikají třením prachových částic z komety při průletu atmosférou Země o molekuly vzduchu. Přitom se rozžhaví a většinou vypaří. Při ionizaci okolního plynu vznikají na obloze jasné světelné čáry, které je možné pozorovat.

Snad nejznámějším meteorickým rojem jsou letní Perseidy. Jde o spolehlivý roj, který je aktivní zhruba od 17. července do 24. srpna. V maximu kolem 12. srpna jich létá až 100 za hodinu. Jejich původcem je kometa Swift-Tuttle.

Meteorický roj Leonidy

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video