Velký Bolevecký rybník v Plzni

Velký Bolevecký rybník v Plzni | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Nejoblíbenější rybník v Plzni zamořila agresivní rostlina kanadský mor

  • 23
Nejpopulárnější a největší rybník v Plzni, zvaný Bolevák, má pozoruhodný problém. Příliš se v něm rozmnožily některé vodní rostliny. Lidé, kteří se zde koupou, upozorňují, že horším plavcům by rostliny mohly dělat potíže.

Nečekané bujení určitých rostlin v plzeňském Velkém Boleveckém rybníku může nepřímo souviset s ojedinělou dlouhodobou akcí zaměřenou na zlepšení čistoty vody (čtěte zde). V Česku dosud výjimečný projekt se povedl a kvalita vody se viditelně zlepšila. Tím se ovšem zlepšil přístup světla do vody, což rostlinám velmi prospívá.

Některé plavce by mohly rostliny potrápit

"Koupu se v Boleváku hodně často. S vodními rostlinami tam ale už začínají být potíže. Úplně zarostly některé oblasti u břehu, ale už to je uprostřed na takzvaném Ostrůvku. Já jsem dobrý plavec, tak mě ty rostliny přímo neohrožují, ale někdo jiný by možná mohl mít problémy. Myslím, že je nejvyšší čas něco s tím udělat," říká Jaromír Mašek, který bydlí nedaleko Boleváku na Bílé hoře.

Kanadský mor

Kanadský mor

Vytrvalá vodní rostlina (Elodea canadensis - Vodní mor kanadský) pochází ze Severní Ameriky. Byla zavlečena na jiné kontinenty, kde se stala často invazní rostlinou. Vyskytuje se v Evropě, v Asii, výjimečně v severní Africe a také v Austrálii. V Česku ve stojatých a mírně tekoucích vodách. Šíří se úlomky lodyh, přenášených vodními ptáky a vodou.

Správci rekreační oblasti už o problému s přebujelou vegetací vědí delší dobu. Podle Richarda Havelky ze Správy veřejného statku se už hledá řešení. "V Boleváku se objevily rostliny, které začaly poměrně intenzivně růst. Jedná se přitom o druhy, které tam dřív nebyly," vysvětluje Richard Havelka.

Do rybníku se v posledních letech sázely některé rostliny, aby pomohly vyčistit vodu a spotřebovaly živiny ze dna. S těmito rostlinami však dnes prý problémy nejsou. V Boleváku se podle Havelky rozrostl především kanadský mor. "Ten jsme tam nesázeli, musel se do vody dostat jinou cestou," zdůrazňuje Havelka.

Co se ale s nevítaným a příliš rozbujelým hostem ve vodě dá udělat? Správci rybníků před časem v Plzni používali k omezení vodních rostlin takzvanou žací loď, která fungovala jako podvodní kombajn. Speciální plavidlo bylo s úspěchem použito například na Šídlovském rybníku.

"Rostliny se v Boleváku samozřejmě vyžínají především v prostorech, kde se lidé koupou. Ale biomasy je ve vodě tolik, že tento způsob není moc efektivní. Budeme muset buď přivézt větší loď na vyžínání, nebo nějakým způsobem omezit živiny pro určitý druh rostlin," míní Havelka. Ten dodává, že experti na problému pracují a už před příští letní sezonou chtějí situaci zlepšit.

Rybník má za sebou očistnou kúru

Plzeňský Bolevák prochází od roku 2006 speciální kúrou na zvýšení čistoty vody. Akce začala zásadní přeměnou rybí osádky a vysázením vodních rostlin. Byly vyloveny býložravé ryby jako jsou plotice, cejn nebo perlín a nahrazovaly je ryby dravé. Potom se do vody přidával síran hlinitý, aby se ošetřilo dno a uzavřel v něm fosfor, ze kterého žijí sinice. Později se přidávalo například železo.

V posledních letech se průhlednost vody výrazně zvýšila a rybník se stal první nádrží v Česku, kde se podařilo vyřešit problémy s přemnožením sinic.

Padesátihektarový Bolevák byl vybudován v roce 1640 a je nejvýznamnější rekreační oblastí v celé Bolevecké rybniční soustavě. Soustavu tvoří nejznámější rybníky v majetku města. Budovány byly od roku 1460 na Boleveckém potoce, který pramení pod hřebenem Sytné a Krkavce.

Bolevecký rybník v Plzni

Bolevecký rybník v Plzni


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video