Oblečení bude Made in Europe

  • 8
Nebude to zeď, jen značka: Made in Europe. S ní by unie chtěla čelit hrozivé konkurenci levného textilu z Asie. Možná už 1. ledna 2005 padnou všechny překážky pro jeho dovoz do EU - a Brusel hledá cesty, jak zabránit úpadku dvousetmiliardového průmyslu.

Ten bude mít dost práce už s rozšířením EU, při němž se k unii připojí řada textilně silných a přitom levných zemí. Povinná značka, jejíž zavedení navrhl evropský komisař Pascal Lamy, nikomu v ničem nebrání.

Jen každému spotřebiteli důrazně připomíná: "Já jsem evropská, já patřím k tobě - kup si mne, i když jsem o pěkných pár eur dražší než nějaký cizák z Asie." Omezování zákazníka to jistě není. Unie tentokrát pracuje s psychologií a sází na evropský patriotismus.

Oblečení dostane značku "Made in Europe"
Označení "Vyrobeno v EU" už Bruselu nestačí. Nyní chce pro svůj textil zavést novou, prestižnější značku - "Vyrobeno v Evropě".

Pokud návrhy projdou, budou i čeští výrobci povinni dávat na své látky a šaty visačku s ujištěním, že zboží je "Made in Europe". To je hlavní rozdíl oproti předchozí značce "Made in EU", která se používá na dobrovolné bázi.

Unie tak chce pomoci svému oděvnímu průmyslu, který už za dva roky ztratí ochranu v podobě přísných dovozních kvót.

"Musíme vytvořit takové podmínky a příležitosti, aby evropský průmysl mohl být konkurenceschopný i na mezinárodní scéně. Evropa tradičně zaujímala silnou pozici na textilním trhu a my chceme tuto výhodu udržet pomocí nového označení," vysvětlil celý návrh komisař pro vnější obchod Pascal Lamy.

Značka má podle něj zviditelnit evropský design a kvalitu. Celý nápad však může snadno narazit. Řada zemí v tom jistě uvidí skrytý pokus unie o ochranu svého trhu. Podle Lamyho má navíc zákazníkům "zaručit splnění ekologických a sociálních standardů při výrobě látek a šatů".

Šéfové v Evropské komisi proto ze všech sil ujišťují svět, že celá věc bude respektovat pravidla Světové obchodní organizace. Komisaře přitom nijak nezaráží, že Evropa je přece jen trochu širší celek než EU. "Je to jen první návrh," uvedl jeden z nich.

Ale připustil, že když označení Made in Europe projde, "bude tato značka jen pro členské státy unie". Jak se zdá, země stojící mimo Evropskou unii se budou muset zřejmě definitivně přestěhovat na asijský kontinent.

V rozšířené Evropě jsou desítky tisíc textilních a oděvních podniků, kde pracuje dva a půl milionu lidí. Jsou dosud chráněny pomocí dovozních kvót před záplavou levnějšího zboží zejména z Indie a z Číny. Jde tu o hodně: unijní produkce oděvů má hodnotu asi 200 miliard eur.


Video