Východní chrám.

Východní chrám. | foto: NM/Pavel Onderka

Češi našli v Africe ztracený oltář zapomenutých královen horního Nilu

  • 20
Čeští archeologové zaznamenali na expedici v severním Súdánu další úspěchy. Po dlouho ztraceném chrámu Týfóniu odkryli jeho hlavní svatyně. Patří mezi ně i oltář ztracený přes 150 let. Poslední zprávy o něm do Evropy přivezla pruská expedice, která tak napomohla rozluštění písma Merojského království.

Archeologové Národního muzea už tři sezony pracují na lokalitě Wad Ben Naga. Odkrývají zbytky historického města, jednoho z největších na súdánské části toku Nilu. Postavili ho architekti Merojského království, trvajícího přibližně od čtvrtého (někdy se uvádí třetího) století před naším letopočtem do čtvrtého století po Kristu.

Merojští králové (a také vládnoucí královny) vládli poměrně neznámé zemi, která dokázala poměrně úspěšně vzdorovat římské říši v době její vrcholné moci (více o království zde). Řada merojských památek patří na seznam světového dědictví UNESCO.

Češi pátrali v lokalitě nedávno nalezeného chrámu, takzvaného Týfónia. "Poslední záznam o něm existuje z roku 1844," přiblížil vedoucí expedice Pavel Onderka. Jeho lidé výzkum zahájili v roce 2011 a brzy na ploše 50 krát 60 metrů identifikovali zbytky zdiva. "Pátrali jsme především po sloupech s vyobrazením boha Bese. Jejich fragmenty jsme našli," řekl.

Počátky výzkumu Týfónia.

Zajímavý "úlovek" čekal přímo pod Týfóniem. Archeologové objevili raný chrám z doby mezi 1. stoletím před naším letopočtem a 1. stoletím našeho letopočtu. Tedy z doby vlády královen Amanirenas a Amanišacheto, které bojovaly s Římany. "Chrám ležel přímo po Týfóniem. Objevení jeho základů je jedním z největších úspěchů této sezony," popsal archeolog.

Když se archeologové změní v učitele...

Archeologové se ve Wad Ben Naga nevěnují jen výkopovým pracem. Pořádají také přednášky, na kterých seznamují s objevy místní obyvatele, provádějí školáky po lokalitě a někteří členové expedice v odpoledních hodinách sami vyučují ve škole.

"Také jsme se zasloužili o prostředkování partnerství mezi Wad Ben Naga a Otrokovicemi. Začalo to spřátelením škol, kdy si děti posílaly dopisy a dárky. V roce 2011 do Súdánu přišlo 500 kilogramů školních pomůcek. Pak toto partnerství zaštítilo město Otrokovice," popsal Onderka.

Archeologové vykopali z pohřebiště hrobku postavenou z bloků tohoto chrámu. "Našli jsme na šedesát bloků," uvedl Onderka.

Velmi nečekaný pak byl objev takzvaného oltáře B. "V roce 1844 objevila pruská královská expedice oltář popsaný merojskými a egyptskými hieroglyfy, který umožnil rozluštění merojského písma. Takzvaný oltář B nebyl odvezen do Evropy a nyní jsme jeho fragmenty našli," řekl.

I přes rozluštění písma má dosud dávné království svá tajemství. Jazyk, který jeho obyvatelé užívali, totiž stále zůstává neznámý.

Súdánský ministr zahraničí Alí Ahmed Karti byl z výsledků prací nadšený. "Vidím, jak se dělá historie, a vím, jak bude vaše práce pokračovat. Nyní vidím, že rozhodnutí vám pomoci bylo správné. Historie ukáže, jak moc důležitá je z hlediska historie vaše práce," poděkoval Čechům Karti.

Palác královny Amanišacheto.

Malý chrám.

Kruhová stavba ve Wad Ben Naga.

Rozsáhlý chrámový komplex poblíž dnešního městečka Wad Ben Naga se nachází asi 130 kilometrů severně od hlavního města Chartúmu. V lokalitě, kde nyní žijí asi tři tisíce obyvatel, se za Merojského království rozkládalo město Arabikeleb, jedno z největších ve starověké Núbii. Okolo přelomu letopočtu v něm byl vystavěn jeden z největších paláců a nejméně pět chrámových staveb. V době největšího rozkvětu v něm žilo kolem 25 tisíc obyvatel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video