Objevil se problém voleb: co s výsledky

  • 35
Volby jsou až za tři měsíce, ale už teď se rýsuje první problém. Může se stát, že voliči budou čekat na výsledky ještě devět hodin poté, co už bude o všem rozhodnuto. Kdo si vzpomene na dramatické povolební minuty plné prognóz, odhadů a předběžných součtů, ví, že devět hodin je nekonečně dlouho.

Přesně po takové době se zavře volební místnost na zastupitelském úřadě v Los Angeles. Poslední místo, kde se kvůli časovému posunu budou moci volit čeští poslanci.

Tvůrci volebního zákona pozapomněli na jeden detail - právě na posun v čase. Poprvé pustí k volbám i Čechy v cizině, ale zároveň platí pravidlo, že jakékoliv výsledky se smějí zveřejnit až po uzavření volebních místností. Tedy i té v Los Angeles.

Výsledky voleb to neovlivní. Volič však přijde o show. Televize, rádia a internetové noviny by mohly zapomenout na svá studia. "Zveřejňování volebních odhadů a průběžných výsledků je jedním z kouzel voleb nové doby. Lidé je sledují skoro jako fotbalové utkání," říká Jaroslav Kábele, šéfredaktor největších zpravodajských internetových novin iDNES. Česká televize i Nova nechtějí ani domýšlet, co by to pro vysílání těsně po volbách znamenalo.

Ještě to může být jinak
Ministerstvo vnitra požádalo o výklad volebního zákona právníky a o problému bude příští týden jednat na mimořádném zasedání Státní volební komise. "Možná budeme požadovat změnu volebního zákona," říká Jan Matějček, místopředseda Českého statistického úřadu a člen Státní volební komise. 

Český statistický úřad, který odpovídá za zpracování výsledků voleb, se na problém s odloženým zveřejněním výsledků dívá jinak. "My máme uloženu povinnost výsledky voleb okamžitě zveřejňovat," říká Matějček.

Dodává, že by se jeho úřad dostal do velmi nepříjemné situace, protože se - jako při předchozích volbách - připravuje na průběžné zveřejňování výsledků sčítání volebních hlasů. "Naše úsilí by přišlo vniveč," soudí.

Televize zatím nic nevědí
Dvě největší televizní stanice Česká televize a Nova - o současném problému zatím nikdo oficiálně neinformoval. "Zatím počítáme s tím, že úderem čtrnácté hodiny v sobotu 15. června zveřejníme první odhady," říká mluvčí České televize David Jirušek.

Televize počítá i s tradičním volebním studiem a Jirušek zatím odmítá odpovídat na otázku, co by pro vysílání ČT znamenalo, kdyby průběžné výsledky a odhady nemohla zveřejnit. "Nebudu to zatím komentovat," dodává.

Mluvčí Novy Martin Chalupský uvedl, že televize bude respektovat rozhodnutí Státní volební komise. "Připravujeme nejrůznější volební vstupy. Pokud bychom nemohli zveřejňovat průběžné výsledky a odhady, určitě by nám to přineslo komplikace. Bylo by to pro všechny velmi mrzuté," říká.

Zákon zakazuje zveřejňování průběžných výsledků a volebních průzkumů před uzavřením volebních výsledků proto, aby nemohly být volby zmanipulovány. "Mohlo by to ovlivnit hlasování," vysvětluje Samuel Truschka z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Mluvčí České televize David Jirušek se však domnívá, že hlasy lidí v zahraničí nemohou výsledky voleb ovlivnit. "Nedovedu si představit, že by voliči v zahraničí podstatně zahýbali volebními výsledky."

Jan Hartl, ředitel agentury STEM, která po volbách zveřejňuje své prognózy výsledků, doufá, že zvítězí zdravý rozum a průběžné výsledky a odhady budou moci být zveřejněny už po zavření volebních místností v Česku. Hartl upozorňuje, že přílišná prodleva může vést i k tomu, že se na veřejnosti budou šířit různé fámy o manipulaci s volebními hlasy.

Šéfredaktor internetového magazínu iDNES Jaroslav Kábele se domnívá, že by volby přestaly mít patřičný náboj. "Po devíti hodinách by volební komise vlastně zveřejnily až konečné výsledky. Napětí by bylo pryč a spoustu čtenářů by to otrávilo."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video