Objekt Becherovky restituci nepodléhá, rozhodl soud

Okresní soud v Karlových Varech zamítl žádost o restituci objektu v centru města, který užívá společnost Jan Becher - Karlovarská Becherovka k výrobě bylinného likéru. O nemovitost se s právníky Becherovky již deset let přou Jiří a Zdeněk Hybešovi. Soud sice uznal, že otec žalobců byl před 35 lety přinucen pod nátlakem dům prodat, ale odmítl, že to bylo za nápadně nevýhodných podmínek. Becherovka tehdy zaplatila za několikapatrový objekt 70 tisíc korun, zatímco podle tehdejších tabulek měl dům setinovou hodnotu.

Soud nevzal v potaz skutečnou tržní hodnotu nemovitosti, protože podle soudce Radka Černovského v době nesvobody tento pojem neexistoval.

Bratři se chtějí odvolat
Proti verdiktu se chtějí Hybešovi odvolat. V případě neúspěchu u Krajského soudu v Plzni jsou odhodláni obrátit se na Ústavní soud.

Jejich obhájce Jaroslav Krůšek je přesvědčen, že prodej domu byl nevýhodný a Hybešovi tak splňují veškeré podmínky pro vydání objektu.

Karlovarský soud rozhodl stejně již před třemi lety. Krajský soud v Plzni však loni případ vrátil zpět k nižší instanci, protože nebylo zřejmé, kdo je žalovanou stranou.

Objekt becherovky patří statku Křimice
Ministerstvo zemědělství v roce 1997 převedlo nemovitost ze státního podniku
Jan Becher na Státní statek Křimice, ačkoli soud v roce 1992 zakázal jakékoli nakládání s objektem do vydání platného rozhodnutí.

Právní zástupce statku Křimice Zdeněk Vorel je přesvědčen, že převod majetku nebyl v rozporu se zákonem. Křimický podnik totiž převzal závazky státního podniku Jan Becher i jeho soudní spor o nemovitost.

Dům byl zásadně přestavěn, říká křimický právník
Domnívá se, že žalobci nesplňují podmínky restituce, protože dům byl zásadně přestavěn.

"Pro splnění restitučních podmínek nesmí změna stavebního charakteru objektu překročit 33 procent. Znalec však stanovil, že stavba byla změněna jen z 28 procent," hájí se Jiří Hybeš.

Video