Archeolog Howard Carter prohlíží sarkofág egyptského faraona Tutanchamona (1923)

Archeolog Howard Carter prohlíží sarkofág egyptského faraona Tutanchamona (1923) | foto: Profimedia.cz

Mumifikaci Tutanchamona zkazili, připekli ho v rakvi, tvrdí egyptolog

  • 6
Spojení moderních technologií, forenzní vědy a šťastné náhody přineslo další poznatky o smrti Tutanchamona, jež je stále opředena mnoha tajemstvími. Britský vědec tvrdí, že kvůli špatně provedené mumifikaci se Tutanchamonovo tělo uvnitř rakve "upeklo".

Smrt faraona přitahovala historiky a vědce desítky let. Devatenáctiletý mladík zahynul v roce 1323 před Kristem za dosud nejasných okolností. Tutanchamonův hrob objevil v roce 1922 archeolog lord Carnarvon ve spolupráci s Howardem Carterem. Když krátce poté lord Carnarvon v Káhiře zemřel, obestřela mumii mladičkého panovníka aura neblahého tajemna.

Britští vědci nyní odhalili, že pravým důvodem popálenin na jeho kůži byla podle listu The Independent špatně provedená mumifikace.

Chris Naunton, ředitel Egyptské výzkumné společnosti, procházel dokumentaci archeologa Cartera a zaujaly ho informace, že tělo faraona bylo popáleno. Záchytný bod přišel od antropologa Liverpoolské univerzity Roberta Connollyho, který byl součástí týmu provádějícího rentgen Tutanchamonových ostatků v roce 1968. Mezi kostmi v jeho kanceláři našel Naunton jediný známý vzorek faraonova masa nacházející se mimo Egypt.

Vzorek masa nechal prozkoumat elektronovým mikroskopem a zjistil, že opravdu nese známky popálenin. Jeho domněnku potvrdily také další testy - Tutanchamonovo tělo bylo popáleno uvnitř rakve.

Naunton má za to, že na vině je zfušovaná mumifikace. Balzamovací oleje se podle něj smíchaly s kyslíkem a lnem a vyvolaly chemickou reakci, při které teplota uvnitř rakve dosahovala až 200 stupňů. Tak se faraonovo tělo prakticky "upeklo".

Nauntonův tým na faraonově těle provedl také "virtuální pitvu", která objevila řadu zranění. Jejich charakter podle Nauntona naznačuje, že Tutanchamon zemřel při nehodě válečného vozu, o čemž už několik let píší i další egyptologové. "Ano, tato informace je známa už minimálně pět let," řekl iDNES.cz český egyptolog Miroslav Bárta.

Vyšetřování zároveň odhalilo, proč se u Tutanchamona jako u jediného ze všech objevených faraonů nenašlo jeho srdce. Pravděpodobně bylo při nehodě nenapravitelně poškozeno. Naunton se domnívá, že když na faraona spadl válečný vůz, tak mu rozdrtil žebra, pánev i srdce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue