Obhájce Čecha odsouzeného k smrti doufá v mírnější trest

Obhájce Čecha Vlastimila N., kterého poslal v pondělí soud první instance v srbské Subotici na smrt, rozhodně nepovažuje případ za definitivně uzavřený. Jak telefonicky sdělil z Bělehradu český konzul Petr Šmejkal, v dalším řízení, které bude zahájeno po odvolání, očekává trest v horní hranici trestní sazby, což by bylo zhruba dvacet let.
Devětatřicetiletý Vlastimil N. byl v procesu s mezinárodním gangem únosců a vrahů řidičů kamionů, kteří byli loni v listopadu zatčeni v Bělehradu, obžalován jako hlavní obviněný z vraždy čtyř řidičů, z toho dvou kosovských Albánců.

Pondělní rozsudek je rozhodnutím soudu prvního stupně. Teprve po předání písemné formy rozsudku spolu s úředním překladem do češtiny, což může trvat několik týdnů, začne plynout patnáctidenní odvolací lhůta. Předpokládá se, že v té době podá místní obhájce odvolání k Nejvyššímu soudu Srbska. Třetí a nejvyšší instancí, která by měla definitivně rozhodnout o případu, je Nejvyšší soud Jugoslávie.

Další členové gagngu zatím unikají
Další členové gangu, šestadvacetiletý Slovák Andrej M., a  hlavní komplicové, kteří policii prozatím unikají, byli v nepřítomnosti odsouzeni ke dvaceti letům vězení. Dva jugoslávští členové gangu byli odsouzeni každý k deseti měsícům vězení, zatímco třetí stráví za mřížemi půl roku.

Další Slovák, pětadvacetiletý Daniel M., který přiznal, že spolu s Čechem má na svědomí čtyři vraždy, spáchal koncem listopadu ve vězení v Subotici sebevraždu.

Gang byl obviněn z únosu devíti kamionů a jednoho autobusu a z toho, že při tom zavraždil deset lidí - osm slovenských a dva jugoslávské občany.

Banda působila na území několika států. Její členové vždy vylákali ze Slovenska nějaké vozidlo pod záminkou poskytnutí pomoci při opravě poruchy kamionu. Na určeném místě byli nic zlého netušící řidiči zavražděni a jejich kamiony prodány za desetinu skutečné ceny.

Podle zprávy rakouského deníku Kurier z loňského listopadu, která se opírala o informace rakouské policie, byl hlavním vykonavatelem vražd odsouzený Čech. Všechny vraždy pod jeho vedením byly prý uskutečněny mimořádně krutě. Ve většině případů byl spolupachatelem českého zlosyna Slovák Daniel M., který spáchal sebevraždu.

Trest smrti se v Jugoslávii příliš nevykonává
Kauza Vlastimila N. je složitá mimo jiné i vzhledem k tomu, že mezi jugoslávskými a srbskými zákony panuje určitý nesoulad: zatímco srbská ústava trest smrti umožňuje, jugoslávská se o něm nezmiňuje. Na definitivním vyřešení případu v Jugoslávii také záleží, zda bude moci být uplatněna česko-jugoslávská extradiční smlouva o vydávání osob k trestnímu stíhání nebo k výkonu trestu.

Pokud by byl v Jugoslávii definitivně vynesen trest smrti, který české zákonodárství nezná, nebylo by možné extradiční smlouvy využít.

Vzhledem k rozdílům mezi srbskými a jugoslávskými zákony nebyl v Srbsku už řadu let trest smrti vykonán. Okresní soud v Subotici například vynesl nejvyšších trestů už deset, ale všichni odsouzení zatím čekají na jeho vykonání. V tisku se neustále objevují návrhy na zrušení trestu smrti.

Konzul Petr Šmejkal navštívil Vlastimila N. v subotické věznici sedmkrát. Předal mu finanční částky k nákupu potravin, hlavně ovoce a zeleniny, a hygienických potřeb. Podle konzula je vězeň zdráv, má stejné podmínky jako ostatní a nestěžuje si na zacházení ani na stravu.


Video