Pojišťovny výrazně omezují počty pacientů, kterým je možné poskytnout zákroky jako jsou bandáže žaludku nebo žaludeční bypassy.

Pojišťovny výrazně omezují počty pacientů, kterým je možné poskytnout zákroky jako jsou bandáže žaludku nebo žaludeční bypassy. | foto: Profimedia.cz

Obézních lidí v Česku přibývá, pojišťovny šetří na jejich léčbě

  • 184
Stále více lidí v Česku bojuje s desítkami kilogramů navíc. A na vině není jen slabá vůle nebo špatné stravovací návyky. Pojišťovny kvůli krizi také utáhly kohoutky a na operaci zažívacího ústrojí, která v extrémních případech často bývá jediným řešením, se dostane jen zlomek pacientů.

"Kliniky nám vezmou dva pacienty měsíčně, přitom my bychom jim byli schopni dodat třikrát tolik," říká obezitolog Petr Sucharda. Operací se ročně provede kolem tisícovky, ale podle lékařů by bylo potřeba zvýšit tento počet na pět tisíc.

Důvody jsou ekonomické. Pojišťovny výrazně omezují počty pacientů, kterým je možné poskytnout zákroky jako jsou bandáže žaludku nebo žaludeční bypassy.

"Každým rokem bojujeme o navýšení s ohledem na narůstající výskyt obezity v populaci, pokroky v chirurgické léčbě a narůstající zájem pacientů o tuto léčbu. Zatím se nám to nedaří," uvedl lékař David Melechovský z Klinického centra Iscare.

V Česku navíc scházejí i léky na léčbu obezity. Evropská léková agentura totiž doporučila pozastavit registrace léků na hubnutí s obsahem sibutraminu – rizika jsou vyšší než přínos. Náhrada za tyto léky ale podle obezitologů bude nejdřív za čtyři roky.

Hranice, za kterou už člověk svá kila nedokáže zvládnout sám, je tenká. Kdy už pouhá dieta nepomůže? Proč jsou léky na její léčbu nedostupné? Změní se něco? Čtěte ve středeční MF DNES.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video