Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V Africe přibývá obézních dětí. Může za to život ve městech a limonády

  • 50
V Africe se v posledních patnácti letech prudce rozmohla obezita u dětí. Vyplývá to ze studie Světové zdravotnické organizace. Důvodem je stěhování rodin do velkých měst, kde děti nemají dostatek pohybu a konzumují nezdravé a nutričně nevyvážené jídlo. Velkým problémem jsou také slazené nápoje.

Afrika stále platí za region, který se rok co rok potýká s podvýživou dětí a černý kontinent čas od času kvůli suchu či válečným konfliktům zasáhne hladomor Nová zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO), která se zabývá obezitou u dětí, tak přináší poněkud překvapivá zjištění.

Vědci radí lidem, jak hubnout a přitom pít limonády. Platí je Coca-Cola

Podle autorů studie se počet obézních dětí Africe od roku 1990 téměř zdvojnásobil. Před patnácti lety v Africe žilo asi 5,4 milionu dětí s diagnostikovanou obezitou, aktuálně pracovníci WHO evidují 10,3 milionů obézních dětí. V souvislosti s prudkým nárůstem se nejvíce hovoří o vlivu západních značek potravin, které se začínají prosazovat v Africe.

Studie poukazuje zejména na škodlivý vliv slazených limonád, připomíná server Vice News. Výzkumníci však varují, že celý problém je mnohem komplexnější. Roli hrají ekonomické a společenské změny, v jejichž důsledku se obyvatelé venkova stěhují do velkých měst. Africké megalopole nabízejí dětem zcela nový jídelníček založený na průmyslově zpracovávaných potravinách plných cukru.

Nedostatek pohybu a špatná strava

Ve velký městech dětem také chybí pohyb, uvádí server Los Angeles Times. „Lidé více spoléhají na veřejnou dopravu a automobily, místo toho, aby chodili pěšky,“ vysvětluje jedna z autorek studie Juana Willumsenová.

Stravování pro děti z rodin, které se nově přistěhovaly do metropolí, přináší i paradoxní situace, uvádí server AllAfrica. Konzumace na živiny chudých potravin totiž u mnohých vede k podvýživě, ale zároveň také k obezitě, stojí ve zprávě WHO. „Děti jsou vystaveny ultrazpracovanému, na živiny chudému jídlu, které je levné a snadno dostupné,“ uvádí studie (její kompletní znění v angličtině najdete zde).

Rostoucí počet obézních dětí může mít pro Afriku v následujících letech nedozírné následky. Doktorka Sania Nishtarová uvádí, že obezita přináší dětem psychologické a fyzické problémy, které se mohou projevit například ve škole. Nevzdělané děti nenajdou uplatnění na trhu práce, čímž v budoucnu mohou tratit i ekonomiky jednotlivých států.

Boj s obezitou mohou vyhrát jen vlády

Na celém světě je asi 41 milionů obézních dětí mladších pět let. V Africe žije asi 25 procent těchto dětí, 50 procent jich žije v Asii. V následujících deseti letech by měl počet těchto dětí vzrůst na 70 milionů. Autoři studie proto navrhují zvýšení daní na sladké nápoje, zákaz reklam cílených na děti a vzdělávání v otázkách nutričně vyvážené potravy.

V Evropě jsou nejtlustší malí Irové, české děti na tom nejsou špatně

Podle výzkumnice z johannesburgské univerzity Karen Hofmanové je právě vyšší zdanění slazených nápojů tím správným opatřením pro boj s dětskou obezitou. Ve svém výzkumu zjistila, že až 50 procent škol na předměstí Soweto toleruje ve svých budovách reklamy na slazené nápoje. A to navzdory prohlášení, že odmítají propagaci nezdravého jídla.

Studie se snaží povzbudit nevládní a neziskové organice, aby i nadále studovaly problematiku obezity u dětí. Vědci však zároveň uvádí, že rozhodující slovo v řešení problému vždy budou mít vlády jednotlivých zemí. „K řešení krize jsou potřeba politické závazky,“ potvrzuje novozélandský lékař Peter Gluckman. Podle něj by WHO mělo spolupracovat s vládami na implementaci programů zdravé výživy, která „dá dětem start do života, jaký si zaslouží“.

Plán WHO na boj s dětskou obezitou v šesti krocích:

25.ledna 2016 v 17:12, příspěvek archivován: 03.února 2016 v 11:13

Final report by the Commission on Ending Childhood #Obesity https://t.co/EEaosn5jbG pic.twitter.com/iKyIeYQQ9Z


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video