Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Oběťmi obchodu s orgány se za války v Kosovu stali i Češi

  19:25aktualizováno  29. prosince 11:24
Obětmi obchodu s lidskými orgány, jehož se podle Srbů dopouštěli za války v Kosovu tamní Albánci, se stali i tři Češi. Prohlásil to Vladimir Vukčevič, srbský vyšetřovatel zkoumající válečné zločiny. Kosovská policie to popírá, zatím prý nezjistila, že by k únosům lidí a následným nelegálním odběrům v Kosovu vůbec docházelo.

Obchod prý organizovali vysocí bojovníci Kosovské osvobozenecké armády.

Informaci exkluzivně pro MF DNES potvrdil mluvčí jeho úřadu Bruno Vekarič. "Ano, obětmi byli i tři Češi. Samozřejmě vedeme vyšetřování podle našich zákonů. Máme důkazy, na jejichž základě jsme tuto informaci sdělili veřejnosti," řekl. Další podrobnosti zatím neuvedl.

O co v kauze jde? Existuje podezření, že kosovští Albánci během válečného konfliktu v letech 1998 a 1999 unášeli tamní Srby. Vraždili je, brali jim ledviny, játra či srdce. Tyto důležité orgány pak za velké peníze prodávali na Západ. - čtěte Orgány zavražděných Srbů si prý koupil i bohatý Švýcar a Němec

Údajně zemřely stovky lidí

Informace se poprvé objevila loni v dubnu v knize pamětí Carly del Ponteové, bývalé hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu.

Kosovo vinu popírá

Kosovská policie popřela, že by se oběťmi údajného nelegálního odebírání orgánů stali čeští občané. Řekl to šéf oddělení pro zahraniční vztahy kosovské policie Veton Elshani. České ministerstvo zahraničí čeká na oficiální sdělení kosovských úřadů.

"Nemáme žádné informace, že by se oběťmi obchodů s orgány stali Češi," řekl Elshani. Podle něj kosovská policie celou záležitost prošetřuje. Doposud však prý nezjistila, že by k únosům lidí a následným nelegálním odběrům v Kosovu vůbec docházelo. Odhalen byl případ jistého Turka, který ze své vůle a za peníze prodal ledvinu do Izraele, dodal Elshani.

Del Ponteová se odvolala na přímé svědky, podle nichž takto zemřely až tři stovky lidí, možná i víc. Většinou prý šlo právě o Srby, ale mezi unesenými byli i Rusové a "další Slované". Obchod podle del Ponteové organizovali vysocí bojovníci Kosovské osvobozenecké armády, obávané gerily. A dost možná s nimi spolupracovala i albánská tajná služba.

Kniha okamžitě vzbudila obrovské pozdvižení. Kosovo v té době bylo jen dva měsíce nezávislým státem, od Srbska se odtrhlo v únoru 2008. Bělehrad požádal o důkladné vyšetření celé věci, Albánci naopak nařčení odmítli jako nesmysl.

Letos se pak kauzou začala zabývat Rada Evropy, její vyšetřovací tým vede Švýcar Dick Marty.

O tom, že by se oběťmi obchodu stali i Češi, naše ministerstvo zahraničí informaci nemá. "Na český zastupitelský úřad v Prištině se za celou dobu jeho existence v této věci nikdo neobrátil," řekl MF DNES mluvčí ministerstva Milan Řepka.

Jenže Česko má v Kosovu zastoupení až od roku 2006. Nejdříve tam fungovala takzvaná styčná kancelář a poté, co Kosovo vyhlásilo nezávislost a Česko tento krok uznalo, byl loni v červenci otevřen zastupitelský úřad. Obchodování s lidskými orgány se však podle srbských úřadů odehrávalo o sedm let dříve.

Kdo v Kosovu zemřel?

Důležitou otázkou samozřejmě je: pokud opravdu zahynuli Češi, co byli zač? Vojáci ani policisté ne, ti se v Kosovu neztratili. Mohli by to být například nájemní žoldáci, kteří tam byli nelegálně. Nebo pohřešovaní lidé, o kterých není jasné, kde se ztratili.

Česká policie zatím moc informací nemá. "Zatím nevíme o tom, že by nás kosovská policie požádala o nějakou spolupráci, ale není vyloučeno, že žádost je teprve na cestě. Je ale možné, že půjde o těla tří Čechů, kteří se ztratili v roce 2001 v Albánii. Tamní policii už jsme posílali jejich dentální karty a vzorky DNA. Pokud by to byli oni, policie by je mohla snadno identifikovat," řekla MF DNES mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Policejní mluvčí má patrně na mysli Jana a Michala Pavelkovy a jejich kamarádku Lenku Tučkovou. Ano, všichni zmizeli u Skadaru na severu Albánie. Jenže tato verze nesedí, neboť mladí Češi se ztratili až v roce 2001. Navíc v Albánii, nikoli Kosovu. Jde tedy o naprosté zmatení informací?

Oběťmi nebyli jen Srbové a Češi, ale i Rusové

Vyšetřovatel Vladimir Vukčevič, se kterým vedl rozhovor srbský list Blic, rovněž uvedl, že mezi oběťmi obchodu s orgány mělo být i několik ruských občanů. Ani v jejich případě Vukčevič neuvedl žádné podrobnosti. V Bělehradě je obchod se "srbskými orgány" velkým tématem.

"Ta kauza se táhne více než dva roky, přesto je stále na předních stranách novin. Lidé vědí, že tyhle zločiny nebyl nikdo ochoten prošetřovat," řekl MF DNES Nenad Jačimovič ze zmíněného listu Blic.
Reportér však podotkl, že podle jejich zjištění vyšetřovatelé přímý důkaz o tom, že by zemřeli Češi, nemají. "Jde jen o indicie," dodal.

Případ rezonuje i proto, že Srbové považují Kosovo za kolébku vlastní státnosti. Jeho ztrátu proto nesli těžce nejen skalní nacionalisté, ale i jinak vcelku demokratičtí politici.

A kolik kosovských Srbů bělehradští vyšetřovatelé vlastně postrádají? Koncem 90. let minulého století údajně zmizelo možná až půl tisíce kosovských Srbů.

Jenže vyšetřovatelé prý navíc před časem získali důkazy o tom, že nejméně deset zmizelých se stalo oběťmi mezinárodního obchodu s lidskými orgány. A Bělehrad naznačuje, že toto číslo není konečné.

Jak měl byznys probíhat? Kosovští povstalci zajaté Srby odváželi na sever Albánie. Tam vybrali ty mladé a zdravé, které usmrtili, a jejich nepoškozené orgány prodali překupníkům. Operováni byli v provizorních "orgánových" nemocnicích, které však podle jiných zdrojů nebyly jen v Albánii, ale i v Kosovu.

Jejich těla posléze měla být pohřbena do masových hrobů.

"Ať je pravda kdekoli, pohřešujeme tři až pět stovek lidí. A ti, kdo se pokoušejí dosáhnout spravedlnosti, na to nesmějí zapomínat," prohlásil před časem mluvčí srbských vyšetřovatelů Bruno Vekarič.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Precheza dostala novou pokutu za únik oxidu siřičitého, má zaplatit půl milionu

27. dubna 2024  11:27

Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České...

Čínská armáda se vrátila k Tchaj-wanu. Dvanáct letadel přeletělo dělící linii

27. dubna 2024  11:11

Tchaj-wan v sobotu zaznamenal obnovenou aktivitu čínské armády ve své blízkosti. Tchajwanské...

Rusové v noci ničili ukrajinskou infrastrukturu, znovu útočili i na Charkov

27. dubna 2024  8:05,  aktualizováno  10:41

Sledujeme online Rusko v noci na sobotu zaútočilo na energetickou strukturu Ukrajiny. Ve třech oblastech poškodili...

Zemřel Robert Kvaček. Spisovateli a uznávanému historikovi bylo 91 let

27. dubna 2024  10:10,  aktualizováno  10:24

Ve věku 91 let zemřel historik a spisovatel Robert Kvaček. Ten patřil k největším osobnostem...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...