Oběťmi obchodu s orgány se za války v Kosovu stali i Češi - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Oběťmi obchodu s orgány se za války v Kosovu stali i Češi

  19:25aktualizováno  29. prosince 11:24
Obětmi obchodu s lidskými orgány, jehož se podle Srbů dopouštěli za války v Kosovu tamní Albánci, se stali i tři Češi. Prohlásil to Vladimir Vukčevič, srbský vyšetřovatel zkoumající válečné zločiny. Kosovská policie to popírá, zatím prý nezjistila, že by k únosům lidí a následným nelegálním odběrům v Kosovu vůbec docházelo.

Obchod prý organizovali vysocí bojovníci Kosovské osvobozenecké armády.

Informaci exkluzivně pro MF DNES potvrdil mluvčí jeho úřadu Bruno Vekarič. "Ano, obětmi byli i tři Češi. Samozřejmě vedeme vyšetřování podle našich zákonů. Máme důkazy, na jejichž základě jsme tuto informaci sdělili veřejnosti," řekl. Další podrobnosti zatím neuvedl.

O co v kauze jde? Existuje podezření, že kosovští Albánci během válečného konfliktu v letech 1998 a 1999 unášeli tamní Srby. Vraždili je, brali jim ledviny, játra či srdce. Tyto důležité orgány pak za velké peníze prodávali na Západ. - čtěte Orgány zavražděných Srbů si prý koupil i bohatý Švýcar a Němec

Údajně zemřely stovky lidí

Informace se poprvé objevila loni v dubnu v knize pamětí Carly del Ponteové, bývalé hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu.

Kosovo vinu popírá

Kosovská policie popřela, že by se oběťmi údajného nelegálního odebírání orgánů stali čeští občané. Řekl to šéf oddělení pro zahraniční vztahy kosovské policie Veton Elshani. České ministerstvo zahraničí čeká na oficiální sdělení kosovských úřadů.

"Nemáme žádné informace, že by se oběťmi obchodů s orgány stali Češi," řekl Elshani. Podle něj kosovská policie celou záležitost prošetřuje. Doposud však prý nezjistila, že by k únosům lidí a následným nelegálním odběrům v Kosovu vůbec docházelo. Odhalen byl případ jistého Turka, který ze své vůle a za peníze prodal ledvinu do Izraele, dodal Elshani.

Del Ponteová se odvolala na přímé svědky, podle nichž takto zemřely až tři stovky lidí, možná i víc. Většinou prý šlo právě o Srby, ale mezi unesenými byli i Rusové a "další Slované". Obchod podle del Ponteové organizovali vysocí bojovníci Kosovské osvobozenecké armády, obávané gerily. A dost možná s nimi spolupracovala i albánská tajná služba.

Kniha okamžitě vzbudila obrovské pozdvižení. Kosovo v té době bylo jen dva měsíce nezávislým státem, od Srbska se odtrhlo v únoru 2008. Bělehrad požádal o důkladné vyšetření celé věci, Albánci naopak nařčení odmítli jako nesmysl.

Letos se pak kauzou začala zabývat Rada Evropy, její vyšetřovací tým vede Švýcar Dick Marty.

O tom, že by se oběťmi obchodu stali i Češi, naše ministerstvo zahraničí informaci nemá. "Na český zastupitelský úřad v Prištině se za celou dobu jeho existence v této věci nikdo neobrátil," řekl MF DNES mluvčí ministerstva Milan Řepka.

Jenže Česko má v Kosovu zastoupení až od roku 2006. Nejdříve tam fungovala takzvaná styčná kancelář a poté, co Kosovo vyhlásilo nezávislost a Česko tento krok uznalo, byl loni v červenci otevřen zastupitelský úřad. Obchodování s lidskými orgány se však podle srbských úřadů odehrávalo o sedm let dříve.

Kdo v Kosovu zemřel?

Důležitou otázkou samozřejmě je: pokud opravdu zahynuli Češi, co byli zač? Vojáci ani policisté ne, ti se v Kosovu neztratili. Mohli by to být například nájemní žoldáci, kteří tam byli nelegálně. Nebo pohřešovaní lidé, o kterých není jasné, kde se ztratili.

Česká policie zatím moc informací nemá. "Zatím nevíme o tom, že by nás kosovská policie požádala o nějakou spolupráci, ale není vyloučeno, že žádost je teprve na cestě. Je ale možné, že půjde o těla tří Čechů, kteří se ztratili v roce 2001 v Albánii. Tamní policii už jsme posílali jejich dentální karty a vzorky DNA. Pokud by to byli oni, policie by je mohla snadno identifikovat," řekla MF DNES mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Policejní mluvčí má patrně na mysli Jana a Michala Pavelkovy a jejich kamarádku Lenku Tučkovou. Ano, všichni zmizeli u Skadaru na severu Albánie. Jenže tato verze nesedí, neboť mladí Češi se ztratili až v roce 2001. Navíc v Albánii, nikoli Kosovu. Jde tedy o naprosté zmatení informací?

Oběťmi nebyli jen Srbové a Češi, ale i Rusové

Vyšetřovatel Vladimir Vukčevič, se kterým vedl rozhovor srbský list Blic, rovněž uvedl, že mezi oběťmi obchodu s orgány mělo být i několik ruských občanů. Ani v jejich případě Vukčevič neuvedl žádné podrobnosti. V Bělehradě je obchod se "srbskými orgány" velkým tématem.

"Ta kauza se táhne více než dva roky, přesto je stále na předních stranách novin. Lidé vědí, že tyhle zločiny nebyl nikdo ochoten prošetřovat," řekl MF DNES Nenad Jačimovič ze zmíněného listu Blic.
Reportér však podotkl, že podle jejich zjištění vyšetřovatelé přímý důkaz o tom, že by zemřeli Češi, nemají. "Jde jen o indicie," dodal.

Případ rezonuje i proto, že Srbové považují Kosovo za kolébku vlastní státnosti. Jeho ztrátu proto nesli těžce nejen skalní nacionalisté, ale i jinak vcelku demokratičtí politici.

A kolik kosovských Srbů bělehradští vyšetřovatelé vlastně postrádají? Koncem 90. let minulého století údajně zmizelo možná až půl tisíce kosovských Srbů.

Jenže vyšetřovatelé prý navíc před časem získali důkazy o tom, že nejméně deset zmizelých se stalo oběťmi mezinárodního obchodu s lidskými orgány. A Bělehrad naznačuje, že toto číslo není konečné.

Jak měl byznys probíhat? Kosovští povstalci zajaté Srby odváželi na sever Albánie. Tam vybrali ty mladé a zdravé, které usmrtili, a jejich nepoškozené orgány prodali překupníkům. Operováni byli v provizorních "orgánových" nemocnicích, které však podle jiných zdrojů nebyly jen v Albánii, ale i v Kosovu.

Jejich těla posléze měla být pohřbena do masových hrobů.

"Ať je pravda kdekoli, pohřešujeme tři až pět stovek lidí. A ti, kdo se pokoušejí dosáhnout spravedlnosti, na to nesmějí zapomínat," prohlásil před časem mluvčí srbských vyšetřovatelů Bruno Vekarič.

Autoři: ,
Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

Podpora ANO klesla, SPOLU stoupla. Pod pěti procenty je Stačilo!, ukazuje průzkum

Opoziční hnutí ANO v březnu oslabilo na 35,5 procenta a koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a lidovci, posílila na 19 procent, vyplývá z volebního modelu agentury Kantar CZ, který zveřejnila...

13. dubna 2025  9:44

Hospodářský úspěch Asie je v ohrožení. Cla mohou ekonomiky poslat ke dnu

Mezi cly nejvíce zasažené státy se řadí hlavně země jihovýchodní Asie závislé na exportu. Hospodářský růst Vietnamu, Kambodži, Thajska, Indonésie či Malajsie z posledních let je nyní v ohrožení.

13. dubna 2025

Izrael upozornil doktora, a pak nemocnici v Gaze srovnal se zemí, líčí Hamás

Noční izraelský vzdušný úder zasáhl nemocnici Al-Ahlí a zničil oddělení příjmu a pohotovosti, tvrdí civilní obrana v Pásmu Gazy, ovládaná teroristickým hnutím Hamás. Oběti na životech nebyly hlášeny....

13. dubna 2025  8:50

Ceny vajec se v USA vyšplhaly na další rekord, v Česku zdražují nejvíce z EU

Ceny vajec v USA dosáhly nového rekordu 6,23 dolaru za tucet. Děje se tak i přes pokles velkoobchodních cen a ústup ptačí chřipky na farmách. Zdražování vajec zasáhlo i Evropskou unii. Výrazně...

13. dubna 2025  8:48

Z přístřešku u cyklostezky poteče voda do dvou moří, bude na hranici Moravy a Čech

Hranice Čech a Moravy bude opět o něco viditelnější. S novou cyklostezkou ze Svitav na Koclířov na předělu dvou historických zemí vznikne přístřešek, který bude novým turistickým cílem i na pomyslné...

13. dubna 2025  8:02

Obnova lesa v přímém přenosu. V Českém Švýcarsku otevřeli vyhlídku u požářiště

Na turisty čeká v Českém Švýcarsku nová vyhlídková plošina. Vyrostla u Mlýnské cesty nedaleko Mezné. Nahradila dosavadní vyhlídkové místo z roku 2023, ze kterého se výhledy do okolní krajiny, zejména...

13. dubna 2025  7:34

Po zřícení střechy klubu v Santo Domingu zemřelo už 226 lidí

Počet obětí neštěstí v Dominikánské republice, kde se v úterý zřítila střecha nočního klubu, stoupl na 226, uvedly místní úřady. Všechna těla byla vrácena rodinám. Na místě neštěstí zahynulo 221...

13. dubna 2025  7:25

Muž omylem deportovaný do Salvadoru je naživu a v bezpečí, oznámil Washington

Muž neprávem deportovaný z amerického státu Maryland do salvadorského vězení je „naživu a v bezpečí“. Americkému soudu to podle zpravodajského serveru BBC řekl zástupce ministerstva zahraničí Michael...

13. dubna 2025  7:01

Fotka, která z Lincolna udělala prezidenta. Venkovského čahouna změnila ve státníka

Amerika si připomíná sto šedesát let od atentátu na Abrahama Lincolna. Asi nejslavnější fotka největšího z amerických prezidentů vznikla ve studiu renomovaného fotografa Mathewa Bradyho a sám Lincoln...

13. dubna 2025

Jednáme s Maláčovou. Šlachta o možné volební koalici i rozchodu s Motoristy

Premium

Přísaha vyjednává o možné spolupráci pro podzimní volby do Sněmovny se sociální demokracií. Podle jejího šéfa Roberta Šlachty to totiž budou mít letos malé strany těžké kvůli obavám z propadnutí...

13. dubna 2025

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Přivedl jsem si domů Češku a jsem křesťan, vypráví právník a obuvník z Vietnamu

Premium

Do Českého Těšína přijel dnešní právník a podnikatel Viet Do Pham v šesti letech, aniž by uměl slovo česky. Pokračoval na gymnázium a nakonec vystudoval práva. A protože nechtěl, aby ho manželka...

13. dubna 2025

U Drážďan finišuje výstavba unikátního mostu. Otevřít by se měl příští rok

Čeští mostaři dokončují výstavbu mostu přes údolí Gottleuby u saské Pirny. U extrémně štíhlé nosné konstrukce nejprve nebylo jisté, zda vůbec půjde postavit. Teď ale vše nasvědčuje tomu, že řidiči se...

13. dubna 2025